Android telefonlarda hali hazırda olan yeni iPhone özellikleri!

Mobil

Son günlerde Apple’ın yaptığı etkinlik hakkında çok fazla konuştuk. Fakat iPhone cihazlara yeni gelen özellikler, hali hazırda Android cihazlarda zaten var! Hazırsanız detaylara geçelim.

android telefonlarda olan apple a yeni gelen ozellikler wwdc2024

Bildiğiniz gibi Apple, yapılan etkinlikte bir çok “yenilik” tanıttı. Fakat yukarıda dediğimiz gibi zaten yeni gelen özelliklerin çoğu Android cihazlarda mevcut.

Ana Ekran temaları değiştirme

Uygulamalar artık iPhone’larda rastgele bir şekilde yerleştirilebiliyor. Normalde önceden, uygulamalar arasına boşluklar konulamıyordu, her zaman birleşik olması gerekiyordu. Fakat artık bu sorunu çözdüler ve, kullanıcılar uygulama ikonlarını ekrana rastgele bir şekilde dağıtabiliyor. Bu da Android telefonlarda yıllardır olan bir özellik.

Uygulama renkleri değiştirme. Bu da yıllardır Android telefonlarda olan bir özellik. Material You olarak bilinen bu özellik, uygulamaların renklerini arka plana göre ayarlıyor. Ayrıca, ana ekran araçlarını da kendinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz. Android’in tüm son sürümlerinde bu özellik kurulu bir şekilde geliyor.

RCS ve Mesaj zamanlama

Yeni gelen bu RCS sistemi, yine Android’in kendi sistemleri arasında uzun süredir yer alıyor. Bu sistemle birlikte kullanıcılar, grup sohbetleri, video ve mesaj göndermeye ve yüksek kalite fotoğraflar gönderebiliyor. Normalde Apple, RCS mesajlaşma yöntemini kabul etmiyordu. Fakat artık, RCS sistemini bünyesine kattı.

Bir diğer özellik de mesaj zamanlama özelliği. Kullanıcılar karşı tarafa göndermek istediği herhangi bir mesajı, ileri tarihli olarak ayarlayabiliyor. Bu da iPhone’lara yeni gelen bir özellik.

Akıllı Fotoğraflar uygulaması

Android’in sahip olduğu Google Fotoğraflar uygulamasını zaten yıllardır duyuyoruz. Bu uygulama çeşitli güncellemelerle, kullanışlı bir hal almaya devam ediyor. Apple telefonlarında devrim niteliğinde lanse edilen, arama ile fotoğraf bulma özelliği, zaten Google Fotoğraflar uygulamasında uzun süredir var.

Ayrıca, Apple Galaxy AI’daki Magic Editöre çok benzeyen bir sistem de duyurdu. Arka plandaki nesneleri, kişileri ve çeşitli şeyleri zaten, Magic Editör ile silebiliyorduk veya düzenleyebiliyorduk.

Emoji oluşturma

Gerçeği konuşmak gerekirse, Apple emoji oluşturma konusunda gerçekten Android’den çok daha önde. Google, birden fazla emojiyi birbirine karıştırıp harmanlıyordu. Fakat Apple, direkt olarak yapay zeka sayesinde sıfırdan bir emoji oluşturuyor.

 Daha fazla Mobil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: