Apple Car projesi değişiyor!

AppleTeknoloji

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olsa bile otonom bir araç yapmanın zor olduğunu öğrendi.

apple car değişiyor

Apple, ilk sürücüsüz otomobilinin tasarımını küçültüyor ve hatta lansmanı erteliyor. En son 2025’te piyasaya sürüleceği söylenmişti. Ancak şimdi de aracın 2026’ya kadar ertelenebileceği söyleniyor.

Apple, “Titan” adlı gizli otonom araç projesi üzerinde yıllardır çalışıyor. 2021’de, aracın tasarımının direksiyon veya pedallara sahip olmadığına dair ayrıntılar ortaya çıkmıştı, bu da onu Tesla benzeri diğer otonom araçlara kıyasla gerçekten çok ama çok özerk kılıyordu. Ama şimdi görünen o ki, Apple teknolojik kısıtlamalarla karşı karşıya kalmış durumda.

Apple yöneticileri son birkaç aydır belirsizlik içinde direksiyon veya pedallar olmadan, tamamen otonom bir araç vizyonunun mevcut teknolojiyle mümkün olmadığı gerçeğiyle boğuşuyordu.

Apple Car direksiyon ve pedallı olacak

Apple, aracı piyasaya sürmeye yönelik yeni bir stratejiyle hedeflerini biraz daha aşağıya çekmek zorunda kaldı. Teknoloji devinin yenilenen planları arasında direksiyonlu ve pedallı bir otonom araç yer alıyor ve otonom özellikler yalnızca otoyollarda mevcut olacak. Bu senaryoda, “Apple Car” sürücüsü, direksiyonu manuel olarak kontrol etme zamanı geldiğinde uyarılacak.

Apple Car, kameralar ve lidar/radar sensörlerinin bir kombinasyonunu kullanacak ve “Apple’ın en üst düzey Mac yongalarının yaklaşık dördüne eşit” yerleşik bir bilgisayar sisteminden güç alacak. Apple mühendisleri tarafından şirket içinde üretilen çipin ileri aşamalarında olduğu ve neredeyse üretime hazır olduğu söyleniyor.

Başlangıçta Apple Car ‘ın 120.000 $’lık bir fiyat etiketine sahip olacağı söylendi, ancak bu değişikliklerle birlikte 100.000 $’ın altında bir fiyatlamayla satılması bekleniyor.

Daha fazla Apple

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: