Emülatör uygulamalarını üzgün: Apple yasakladı!

Apple

AB kuralları kapsamında Emülatör’lere izin vermek zorunda kalan Apple, kurallara uymayıp Emülatör’leri yine yasakladı.

Apple İOS 17 ile birlikte önemli değişikliklere gitmişti. Gelen yeni kurallarla birlikte Emülatörler’e izin vermek zorunda olan Apple, AB kurallarına uymayıp yeni Emülatör uygulamasını yasakladı.

Apple, mobil kullanıcıların Windows ve Linux tabanlı işletim sistemlerini kullanmasını sağlayan Emülatör erişimlerini yasakladı. UTM isimli Emülatör App Store’dan yasaklandı.

Emülatör UTM

Emülatör uygulamaları neden App Store’dan kaldırıldı?

Masaüstü işletim sistemi işlevselliğini mobil cihazlara getirmeyi amaçlayarak öne çıkan geliştirici ekip, retro oyun konsolunun Emülatör’lerine izin veren değişikliğin ardından uygulamalarını App Store’a sundu. Ve Apple PC’nin bir konsol olmadığını öne sürerek uygulamanın App Store kurallarını ihlal ettiğini gerekçe verip uygulamayı yasakladı.

Ayrıca uygulamanın üçüncü taraf uygulama mağazaları tarafından listelenmesi de yasakladı. Gerekçe olarak ise App Store’da listelenmeyen uygulamaların üçüncü taraf uygulamalar tarafından listelenemeyeceğini söyledi. Bu da UTM’nin kesin olarak yasaklandığı anlamına geliyor.

Apple’ın şartlarını tekrardan inceleyen geliştiriceler, uygulamada tam zamanında derlemeyi devre dışı bıraktı. Ancak bu Emülatör’ün performansının düşmesine yol açtı. Emülatörden beklenen performansı almak şuanda mümkün değil.

Uygulama resmi olmayan sideloading yöntemi ile kullanıcılara sunulmaya devam ediyor. Öte yandan UTM’nin Mac sürümü kullanılmaya devam ediyor.

Daha fazla Apple

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: