Apple Intelligence neden eski cihazlarda çalışmıyor?

Apple

Apple Intelligence neden eski cihazlarda çalışmıyor? Belirli bir sebebi var mı? Yoksa satış politikası mı, hep birlikte öğrenelim.

Apple kendi yapay zekası olan Apple Intelligence'ı duyurdu

Apple Intelligence eski cihazlarda çalışmama sebebi kısmen belli oldu.

Neden çalışmıyor?

Bu soru, şirkete yönetildiği zaman şu şekilde bir açıklama geldi. “Şimdiye kadar yapılan çipler, Intelligence için yeterince güçlü değil. Biz kullanıcıların iyi bir deneyim sağlamasını istiyoruz.” Şeklindeydi. Ayrıca eski çiplerde yapılan testler sonucunda alınan verim pek de iyi değil. Çünkü yanıtlar çok geç geliyormuş.

Ayrıca bir çok Apple kullanıcısı, o zaman neden Apple Intelligence’in bulut sunucularını kullanmıyorsunuz dedi. Ayrıca zaten Siri şu anda, bulut sunucuları üzerinden çalışıyor cümlesini de ekledi. John Gruber ise bu sorulara yanıt verdi.

  • “Anladığım kadarıyla, Apple Intelligence bu şekilde çalışacak şekilde tasarlanmamış. Cihazda çalışan modeller, bulutta çalışan modellerden tamamen farklı. Bu cihazda çalışan modellerden biri, hangi görevlerin cihazda işlenebileceğini ve hangilerinin Private Cloud Compute veya ChatGPT gerektirdiğini belirleyen bir sezgisel modeldir.”

Şeklinde bir açıklamada bulundu. Gruber zaten bunun tek sebep olmadığını da kabul ediyor. Apple günümüzde zaten çoğu şeyi Bulut sistemi üzerinden yapıyor. Hatta çoğu şey cihaz üzerinde işlenmiyor bile. Fakat işin içerisine eski cihazlar da dahil olursa, gelecek olan tüm istekleri ele almak zorunda kalacak. Bu da sunucu taleplerini arttıracak ve yavaş bir deneyim yaşamamıza olanak sağlayacaktır. Aslında bakıldığı zaman, Gruber’in açıklamaları hiç de yanlış değil.

Bizleri biraz daha şaşırtan şey ise, M2 çipinin Intelligence’i destekleyecek olup, Apple Vision Pro’nun bu özelliği alamayacak olması.

Daha fazla Apple

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: