iOS 18 ile gözle kontrol dönemi başlıyor!

Apple

Apple iOS 18 ve yeni işletim sistemleri için yeni erişilebilirlik özelliklerini tanıttı.

Apple fiziksel engeli bulunan kullanıcıların iPhone ve iPad’i kullanabilmeleri için bir dizi yeni erişilebilirlik özelliğini duyurdu. Bu yeni özellikler Göz Takibi, Müzik Dokunuşları, Araç Hareket İpuçları ve Sesli Kısayollar.

Bu özelliklerin çoğu, iOS 18 ve diğer Apple işletim sistemlerinin ana teması olacak olan yapay zekayı kullanıyor.

iPhone ve iPad gözle kontrol edilebilecek

Yapay zeka destekli Göz Takibi teknolojisi, kullanıcıların iPhone veya iPad cihazlarını gözle kontrol etme imkanı sunuyor. Fiziksel engeli bulunan kullanıcılar için düşünülen bu yeni Göz Takibi, ön kamera üzerinden saniyeler içinde kurulup kalibre edilebiliyor. Cihaz içi makine öğrenimi ile veriler cihazda kalıyor ve Apple bu verileri göremiyor.

iOS 18 ile gözle kontrol etme

Bu özellik için herhangi bir ek aparat veya aksesuar gerekmiyor. Göz takibi iOS ve iPadOS uygulamalarında çalışacak şekilde tasarlandı. Bu özellik ile kullanıcılar sadece gözlerini hareket ettirerek uygulamalar arasında gezinebiliyor. Örneğin kullanıcılar bir butona tıklamak istediğinde, butona bakıp ve bakışlarını uzun süre tutması yeterli olacak.

Araç Hareket İpuçları

Bu özellik ile hareket etme zorluğu yaşayan insanlara yardımcı olmayı planlıyor. Hareket eden bir araç içerisinde iPad veya iPhone kullanan bir kullanıcı bu özelliği etkinleştirdiğinde aygıt, aracın gittiği yöne doğru hareket eden takip noktaları oluşturuyor. Apple, bu sayede beyindeki duyusal çatışmayı azaltmayı ve hareket etmeyi zorlaştıran hislerin yoğunluğunu azaltmayı amaçlıyor.

Müzik Dokunuşları

İşitme engelli kullanıcıların da müzikleri anlaması için tasarlanan bu yeni özellik, iPhone’nun haptik motorunu kullanıyor.

Sesli Kısayollar

Apple, adından da anlaşılacağı üzere, bu özellik ile kullanıcıların kısayolları kullanabilmesini amaçlıyor. Özel eylem ifadesi atanarak, yüksek sesle söylendiğinde karmaşık bir çok adımlı eylemler gerçekleştirilebilecek. Ayrıca ALS, felç veya serebral palsi gibi hastalıklara sahip kullanıcıların konuşma ve dikte doğruluklarını artırmak için “Atipik Konuşmayı” dinle modu da geliyor.

ios 18 sesli kısayollar

Daha fazla Apple

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: