Yeni iPad Pro yolda, işte özellikleri

Apple

Apple önümüzdeki ay iPad Pro ile başlayarak tüm yıl boyunca bu serisini yenilemeye hazırlanıyor.

OLED Ekranlar

Yeni iPad pro modellerinde yapılacak en büyük değişikliklerden birisi OLED ekranlara geçiş sağlanacak olması. 11 inç iPad pro ilk tanıtıldığı günden yani 2018’den bu yana arkadan aydınlatmalı bir LCD ekran kullanıyor.

ipad pro oled ekran

Önümüzdeki süreçte, iPad Pro serisinin tamamı ilk defa OLED ekranlarda birleşecek. Tabii bu da Apple’ın diğer cihazları dışında OLED ekranları ilk kez kullanması anlamına geliyor. 12,9 inç iPad Pro’nun da yeni gelen tasarımla birlikte büyüyeceğini ve ekran boyutunun 13 inç’e çıkacağı iddiaları mevcut.

Bloomberg adlı bir haber sayfası yeni Magic Keyboard’un iPad Pro’nun daha çok bir dizüstü bilgisayar gibi görünmesini sağlayacağı. Ve aynı zamanda alüminyumdan yapılmış daha sağlam bir çerçeveye sahip olacağı iddia ediliyor.

Apple’ın ayrıca yeniden düzenleyeceği bu bilgisayar ile eşleşecek bir Apple Pencil üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.

M4 İşlemcili iPad Pro

Başlangıçta yeni Pro‘nun M3 çipe sahip olması beklenirken durumun böyle olmama ihtimali var. Bloomberg’e göre yeniden düzenlenen bu bilgisayarın M4 destekli bir cihaz olabileceğini öne sürdü.

Apple’ın M4 çipinin yapay zeka yeteneğini öne çıkarmayı planladığı söyleniyor. Şirketin yeni iPad Pro’yu “gerçek anlamda yapay zeka destekli” cihaz olarak konumlandıracağı iddia ediliyor.

Daha ince iPad Pro

Genel olarak bu cihazın 2018’den beri tasarımı aynı kalsada bu yıl bazı şeylerin değişmesi planlanıyor. İddaalara göre yeni iPad Pro modelleri öncekine göre çok daha ince olacak.

  • 11 inç Pro (mevcut): 247,6 mm x 178,5 mm x 5,9 mm
  • 11 inç Pro (yeni): 249,7 mm x 177,5 mm x 5,1 mm
  • 12,9 inç Pro (mevcut): 280,6 mm x 214,9 mm x 6,4 mm
  • 12,9 inç Pro (yeni): 281,5 mm x 215,5 mm x 5,0 mm

Yukarıda görüldüğü gibi yeni iPad Pro’nun her iki boyutu da bir öncekine göre daha ince. Bunun asıl sebebi Apple’ın OLED ekrana geçecek olması.

Detaylarını anlattığımız bu iPad Pro serisinin Apple’ın 7 mayısta düzenleyeceği “Let Loose” etkinliği sırasında tanıtılması bekleniyor.

Her ne kadar yeni özellikler barındıracak olsada. Bu yeni Pro çok daha pahalı olacaktır.

Dilerseniz, Apple HomePod ve HomePod mini Türkiye’de! Adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: