iPhone 16 serisinin tümünde RAM artıyor

Apple

Tanıtımına çok az bir süre kalan iPhone 16 için yeni söylentiler gelmeye devam ediyor.

Önümüzdeki Eylül ayında piyasa çıkacak iPhone 16 serisi ile ilgili yeni bir iddaa ortaya atıldı. Söylentiler yeni iPhone’ların öncekilere göre daha yüksek RAM’e sahip olacakları yönünde. Bunun nedeni de şirketin yapay zekaya çok daha fazla odaklanması olarak gösteriliyor.

Apple geçtiğimiz ayın başında WWDC etkinliği ile birlikte iPhone’lar için yeni işletim sistemi iOS 18‘i tanıtmıştı. Yeni işletim sistemi yoğun olarak Apple Intelligence yani şirketin yeni yapay zekasına odaklanıyor. İddalara göre, Apple Intelligence‘ın sistem gereksinimlerini karşılamak için yeni iPhone serisinde RAM artacak.

iPhone 16 serisinin tümünde RAM artıyor

Apple daha önce, yeni yapay zekası Apple Intelligence‘ın güçlü bir NPU ve yüksek kapasiteli RAM gerektirdiğini belirtmişti. Şu anda bunu sadece iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleri karşılıyor. Daha da açacak olursak, iPhone 15 ve 15 Plus A16 bionic çip, 15 Pro ve Pro Max ise A17 bionic çipe sahip. Bu da iki kat daha yavaş NPU demek.

iPhone 16 serisinin tümünde RAM artıyor

Yapay zeka istemleri işlerken RAM üzerinde depolama yapıyor. İşlem sırasında RAM’de yeteri kadar boşluk olmadığında cihazın performansı da düşmeye başlıyor. Apple’ın bu durumları göz önünde bulundurarak yeni iPhone 16’da RAM kapasitesini 6’dan 8 GB’a çıkarması, böylece Apple Intelligence için gerekli sistem gereksinimlerini karşılaması bekleniyor.

Kaynak: TweakTown

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: