RCS desteği Apple cihazlarına geliyor!

Apple

Apple bugün şaşırtıcı bir hamleyle RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) mesajlaşma standardını getireceğiniz duyurdu. Bu özellik “önümüzdeki yılın sonlarına doğru” bir yazılım güncellemesiyle kullanıma sunulacak ve iPhone ile Android kullanıcıları arasındaki mesajlaşmaya iMessage tarzı çok çeşitli özellikler getirecek.

Apple’ın bu kararı, düzenleyici kurumların, Google ve Samsung gibi rakiplerinin baskısı altında alındı. Ayrıca RCS’nin gelişmeye devam ettiği ve bir zamanlar olduğundan daha olgun bir platform haline geldiği bir dönemde geldi.

RCS desteği Apple cihazlarına geliyor!

RCS, iMessage tarzı özellikleri platformlar arası metinlere getiriyor

Bir Apple sözcüsü yaptığı açıklamada, şirketin RCS’nin platformlar arası mesajlar için daha iyi birlikte çalışabilirlik sunacağına inandığını söyledi.

Önümüzdeki yılın ilerleyen dönemlerinde, şu anda GSM Birliği tarafından yayınlanan standart olan RCS Evrensel Profili için destek ekleyeceğiz. RCS Evrensel Profilinin SMS veya MMS ile karşılaştırıldığında daha iyi bir birlikte çalışabilirlik deneyimi sunacağına inanıyoruz. Bu, Apple kullanıcıları için en iyi ve en güvenli mesajlaşma deneyimi olmaya devam edecek olan iMessage ile birlikte çalışacak.

RCS, iPhone ve Android cihazlar arasında platformlar arası mesajlaşmaya iMessage tarzı birçok özellik getiriyor. Bu özellikler arasında okundu bilgisi, yazım göstergeleri, yüksek kaliteli resim ve videolar ve daha fazlası yer alıyor.

Şirket, Apple’ın RCS uygulamasının kullanıcılara konumlarını metin dizileri içindeki diğer kişilerle paylaşma olanağı da vereceğini söylüyor. Normal SMS’in aksine RCS, mobil veri veya Wi-Fi üzerinden de çalışabiliyor.

Ancak iMessage hiçbir yere gitmiyor. iPhone kullanıcıları arasındaki tüm iletişim için kullanılan mesajlaşma platformu olmaya devam edecek. RCS sadece SMS ve MMS’in yerini alacak ve mevcut olduğunda iMessage’dan ayrı olarak var olacak. Apple, SMS ve MMS’in de gerektiğinde yedek olarak kullanılmaya devam edeceğini söylüyor.

Bu Apple’ın iMessage’ı diğer platformlara açması değil. Bunun yerine, şirket RCS’yi iMessage’dan ayrı olarak benimsiyor.

Apple ayrıca iMessage’ın RCS’den çok daha güvenli ve gizlilik dostu olduğunu yineliyor. iMessage uçtan uca şifrelenmiş durumda ve Apple iCloud’daki Mesajlar için Gelişmiş Veri Koruması ile bunu bir üst seviyeye taşıdı. Bu arada Apple, RCS’nin şu anda iMessage kadar güçlü bir şifrelemeyi desteklemediğini söylüyor.

Apple’ın RCS’yi benimseme kararı, Samsung ve Google da dahil olmak üzere bazı rakiplerinin yıllar süren baskısının ardından geldi. Şirket bugüne kadar bu baskıya direndi ve bunun yerine iMessage’ı iki katına çıkardı. Bununla birlikte, iPhone ve Android cihazlar arasındaki SMS deneyiminde bazı iyileştirmeler yaptı.

Örneğin Apple, iOS 16’da iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki konuşmalar için Tapback’ler için daha iyi destek ekledi. Apple ayrıca iOS 17 ile SMS grup sohbetlerinde iPhone kullanıcılarına (ancak Android kullanıcılarına değil) iş parçacıklı yanıtlar ve mesaj düzenleme gibi özellikler getirdi.

Son olarak Apple, RCS protokolünü daha da geliştirmenin yolları üzerinde GSMA üyeleriyle birlikte çalışacağını söylüyor. Bu özellikle RCS mesajlarının güvenliğinin ve şifrelenmesinin iyileştirilmesini içeriyor. Apple ayrıca RCS üzerinde herhangi bir tür tescilli uçtan uca şifreleme kullanmayacağını söyledi. Odak noktası RCS standardının kendisini geliştirmek.

Karşılaştırma yapmak adına, Google’ın uçtan uca şifreleme uygulaması RCS spesifikasyonunun kendisinden ziyade, Android’deki Mesajlar uygulamasının bir parçası diyebiliriz.

Daha fazla Apple

Etiketler: android, Apple, imessage, Mesajlaşma, RCS, zengin iletişim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: