Huawei Cloud Türkiye’de Neden Önemli?

Cloud

Huawei Cloud 2024 yıl başı itibariyle Türkiye’de Logosoft işbirliği ile faaliyetini duyurdu. Türkiye’de şu anda 2 farklı veri merkezinde, 3 (Datacenter) lokasyonda hizmet veren Cloud sağlayıcısı, bugün itibariyle 110 servis sağlıyor. Peki, Huawei Cloud’ın konumlanması neden önemli?

Bugüne kadar sunucu, tablet, telefon gibi donanımlarla tanıdığımız Huawei, Ocak 2024 itibariyle Cloud servislerinide Türkiye için açtı. Amazon (AWS), Microsoft (Azure), Google (GCP) gibi platformlardan tanıdığımız (as a service) tüm hizmetler artık ülkemizde.

Bu anlamda Huawei bir ilki gerçekleştirdi. Tanıdığımız Global oyuncuların ülkemizde lokasyonları maalesef bulunmuyor. Lokal servis sağlayıcıların ise servis anlamında eksikleri bulunuyordu. Özetle, Lokal sağlayıcı ile Global sağlayıcıların eksikleri bir çatı altında toplandı.

Huawei Cloud Türkiye Lokasyonları

Servis region (bölge) olarak şu anda yalnızca İstanbul’da hizmet veriyor. NGN (2) ve Turkcell (Gebze) olmak üzere 3 veri merkezi için servis açabiliyoruz. Ek olarak yakın zamanda yine Turkcell alt yapısı ile Ankara lokasyonu DR (Disaster Recovery) olarak hizmet veriyor olacak.

Satın Alma ve Operasyon

Huawei, Türkiye’de ilk ve Avrupa’da 2’nci distribütörü olarak Logosoft’u yine Ocak ayında duyurmuştu. Bizde Logosoft İş Ortakları zirvesini yayınlamıştık. Ülkemizden direkt satın almalar dışında, operasyonel desteği ile Logosoft üzerinden satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

Ödeme Modelleri

Ödedikçe Kullan (Pay Per Use – Pay as you Go) modellerine Cloud sağlayıcılarından aşinayız. Bunlara ek olarak Huawei Cloud ile birlikte avantajlı aylık ve yıllık satın alma fiyatlarını görüyoruz. Bu durum Reserved Instance (önceden rezerve edilen kaynaklar) modelinden bağımsız olarak çalışıyor. Yine diğer sağlayıcılarda olan Reserved Instance modeli, Huawei Cloud içinde mevcut.

Regülasyonlar

Regülasyonlar global cloud ortamlar için hep bir soru işareti olarak kaldı. Verilerin Türkiye’de bulunması ve gerekli sertifikasyonlar ile bu soru işaretide ortadan kalkmış oluyor.

Duyurulan kampanyalar ve iş modeline bakılırsa, Huawei Cloud orta vadede adından sık sık duyuracak gibi duruyor. Ancak, ülkemizdeki başarısını zaman içerisinde göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: