Kubernetes Probes – Startup, Liveness ve Readiness

DevOps

Kubernetes, podların sağlık durumlarının (health check) kontrolleri ve trafik almaya hazır hale gelmeleri için Startup, Liveness ve Readiness olmak üzere 3 çeşit kontrol sağlar.

StartUp Probe (Başladık mı?)

Bu probe, bir konteynerin başlatma sürecini değerlendirir. Eğer bir konteyner başlatma sürecinde belirli bir süre içinde başarısız olursa, Kubernetes bu konteyneri başarısız kabul eder ve gerekli aksiyonu alır. Startup probe, özellikle konteynerin başlatma sürecinin uzun sürdüğü durumlarda yararlıdır. Probe başarısız olursa tanımlı politika uygulanır.

Liveness Probe (Canlı mıyım?)

Liveness, pod çalışır haldeyken Kubernetes tarafından yapılan kontroldür. Belirlenen periyodlarda pod için GET istekleri göndererek 200-399 aralığında yanıt almayı bekler. Gelen yanıt bu aralığın dışındaysa pod sağlıksız olarak işaretlenir ve trafik gönderilmez. Probe için hata dönerse, Kubernetes pod’u terminate eder ve tanımlı restartPolicy politikasında belirlenen işlem yapılır. (Always, onFailure)

Readiness Probe (Hazır mıyım?)

Bu probe, bir konteynerin gelen isteklere yanıt verebilecek durumda olup olmadığını kontrol eder. Bir konteynerin hazır olmadığını belirleyen bir readiness probe, servisler ve diğer kaynaklar tarafından kullanılan pod’un hizmete girmesini engeller. Bu sayede, kullanıcı trafiği sadece hazır olan konteynerlere yönlendirilir. Probe başarısız olursa, pod istek almaz ancak Liveness Probe prosedüründe olduğu gibi restart uygulanmaz.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: