Google Chrome üzücü haberi verdi!

GoogleTeknoloji
google
google chrome

Google’ın planlamış olduğu Manifest V3 reklam engelleyici kullananları artık engelleyecek. Bu uygulamaya Ocak ayında geçilecekti.

Reklam engelleyici uzantıları engelleyecek olan Manifest V3’e geçişin ertelendiği açıklandı.

Google Chrome değişikliği iptal etmedi ama erteledi!

Google Chrome, günümüzün en popüler tarayıcısı olmaya devam ederken geçtiğimiz aylarda ciddi bir yeniliği duyurmuştu. Chrome eklentilerini tarayıcıya bilgi yollayan “manifest” dosyası ciddi bir güncelleme alacağını söylemişti.

Google, Manifest V3 ile birlikte performans, gizlilik ve uzantıların güvenliğini arttırmayı hedefliyor olsa da kullanıcılar için büyük bir sorun yarattı. Manifest V3 ile birlikte reklam engelleyicilerinin de önüne geçecekti. Fakat geçtiğimiz günlerde şimdilik sevindirecek haber geldi.

Google uzantılarının geliştirici danışmanları, uzantı geliştiricilerine gönderdiği mesajda Manifest V3’ün geçişinin ertelendiğini belirtti. Aslında bu uygulamaya 2023’ün Ocak ayında geçiş yapılacaktı fakat yeni geçiş tarihi şu anlık belli değil.

Manifest V3 Reklam engelleyicilerinin önüne nasıl geçecek?

Manifest V3 reklam engelleyicilerinin kullanmış olduğu (API) Web Request’i silip atacak. Artık API’nin yeni yerini Declarative Net Request’ API’ı alacak.

Yeni API, güvenliği en yüksek seviyeye çıkarmak için alacağı önlemlerle reklam engelleyici uzantılarına da aşırı derecede zorluk çıkaracak. Ayrıca bu değişim sadece chrome için değil, Chromium tabanını kullanan tüm tarayıcıları (Edge, Brave ve Opera)’yı da etkileyecek.

Daha Fazla Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: