Google Dokümanlar ile kod biçimlendirme

Google

Google Dokümanlar ‘a, yazılım kodlarını döküman üzerinde daha anlaşılabilir hale getiren yeni bir özellik geliyor. Google, Python, C ve Javascript gibi çeşitli programlama dilleri için uygun boşlukları ve renklendirmeyi otomatik olarak ekleyecek kod blokları özelliğini duyurdu.

Bundan önce, kodun Google Dokümanlar üzerinde düzgün ve anlaşılır görünmesini sağlamak için geçici çözümler veya eklentiler kullanmak gerekiyordu. Kodun düzgün görüntülendiğinden emin olmak dokümantasyon için önemli ve kodun farklı bölümlerinin farklı renklerde görüntülenmesi, bir veya iki satırdan fazlası varsa okumayı çok daha kolaylaştıran bir durum.

Google Dokümanlar üzerinde kod blokları kullanımı:

 

Google, Dokümanlar'da kod biçimlendirmesini kolaylaştırıyor

Ekle > Yapı Taşları > Kod Bloğu’na gidip ilgili dili seçerek bu özelliğe erişilebilecek. Ayrıca, emoji seçicinin çağırılma şekline benzer şekilde, menüyü açmak için belgeye “@project asset” yazılabilecek.

Özelliğin kullanıma sunulması biraz zaman alabilir. Bu özellik yalnızca belirli abonelik seviyelerine sahip kişiler tarafından kullanılabilecek. Şirketin basın açıklamasına göre, kişisel bir Google hesabı, eski bir G Suite hesabı veya çeşitli Essential ve Starter Workspace katmanları kullanıyorsanız bu özelliğe erişiminiz olmayacak. bu özelliğin büyük şirketler için yararlı olacağı da aşikar.

Daha fazla Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: