Google Mart 2024 Güncellemesi – Algoritma, Sıralamalar ve Diğer Konular

Google

Google arama algoritmalarında iyileştirme, kullanıcı deneyimini arttırmak ve temelde arama yapan kullanıcılara en doğru sonuçları gösterebilmek için, periyodik olarak güncellemeler yapıyor. Bu yılın başında duyurulan ve 5 Mart 2024 tarihinde başlattığı yeni güncellemeler ile neler olduğuna bir göz atalım.

google mart 2024 güncellemesi

Yapay Zeka botları ile üretilen kalitesiz içerikler, ilginç uzantıya sahip içeriği olmayan spam siteler derken, Google sonuçları bir süredir kullanıcıların canını sıkıyordu. Özellikle “.es” gibi uzantılar ve konudan bağımsız içeriklerin hacklink yardımı ile üst sıralarda yer alması, kullanıcının aradığı içeriğe ulaşmasını işkence haline getirdiği için Google, Mart 2024 itibariyle köklü bir güncelleme başlattı. Güncelleme temel olarak “İçerik Kalitesi” ve “Spam Politikası” başlıklarında gerçekleşiyor.

Henüz tamamlanmayan bu güncelleme için neler olduğuna bir bakalım.

Yapay Zeka ile Oluşturulan İçerikler

Yapay zeka botları bir çok konuda yetenekli olsa da içerik oluşturma konusunda çok fazla tekrara düşüyor. Basit promptlar yardımıyla oluşturulan içerikler, arama motoru devi tarafından algılanmayıp, aslında bilgi içermeyen içerikler üst sıralarda yer alıyordu.

Bir kaç saniyede oluşturulan, neredeyse emek gerektirmeyen bu içerikler, bazen hilelerinde yardımıyla üst sıralarda yer alıyordu. Google, güncelleme ile kaliteli içerikler üzerinde çalışma yaptığını duyurdu.

Süresi Biten Alan Adları

Otorite değeri yüksek alan adlarının bitiş tarihlerinin ardından başkası tarafından satın alınarak aynı otoriteyi sürdürmesi ve bu yolla üst sıralara çıkması sıkça kullanılan bir yöntemdi. (DA PA Değerleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.) Güncelleme ile bu başlık üzerinde de yeniliklerin geleceği duyuruldu.

Otoriter Sitelerden Tanıtım Yazıları

Otorite değeri yüksek sitelerden alınan tanıtım yazıları yine SEO çalışmalarında kullanılan bir yöntemdi. Örneğin, otoritesi yüksek bir eğitim sitesinden, konusu ile alakasız Teknoloji başlığında tanıtım yazıları alınıyordu. Google, bu tarz link çalışmalarının kullanıcının kafasını karıştırabileceğini düşünerek “spam” olarak değerlendirme kararı aldı. Bu elbette tanıtım yazılarının sonu değil ancak duyuruya göre bu şekilde üretilen içeriklerin de en az sitede ki diğer içerikler kadar kaliteli olmasını bekliyor.

Site sahiplerinin bu tarz içerikleri kaldırması için 5 Mayıs 2024 tarihine kadar süre verildi. Sitenizde kalitesi düşük bir tanıtım yazısı varsa, bu tarihten önce kaldırmanızı öneririz.

Güncelleme Etkileri

Çalışmanın bittiği duyurulmadı. Arama sonucu etkileri hala devam ettiği için, güncellemeninde devam ettiği değerlendiriliyor. Webmaster forumları ve sosyal medya platformlarında yayınlanan metriklerde ciddi düşüşler yaşandığı görülüyor.

 

İçerik yöneticilerinin şikayetleri arasında De-index (indexlerin silinmesi), sıralamaların düşmesi ön planda yer alırken, bazı tespitler Mart 2024 tarihinden önce yayınlanan içeriklerin daha üst sıralarda bulunduğunu gösteriyor. Ancak bu içeriklerinde hala kalitesiz olduğu görülüyor.

İçerik yöneticilerinin dışında marka şikayetleride devam ediyor. 10 milyonun üzerinde Email kullanıcısı olan Tuta Mail firması Reuters’a aşağıda ki açıklamayı yaptı.

“At the beginning of March 2024 Google suddenly stopped displaying our website for thousands of keywords, limiting search traffic to our site in large part to so-called ‘branded traffic’ only,” the company said in its complaint seen by Reuters.

Firma açıklamasına göre, Mart 2024 başı itibariyle Google kelime aramalarından gelen trafiğin bir anda kesildiği açıklanmış. Kaynaklar bölümünden haber içeriğinin tamamına ulaşabilirsiniz.

30 gün olarak öngörülen güncellemenin tamamlanması bugün itibariyle 50. gününü aşmış durumda. Her geçen gün sıralamalarda düşen içerik yöneticileri ve markalar, güncellemenin tamamlanmasını merakla bekliyor.

Güncelleme

Gelen tepkiler üzerine, Google Search Central hesabından, güncellemenin 19 Nisan 2024 tarihinde tamamlandığını duyurdu. Ancak, bu tweet kullanıcılar arasında, bir hafta önce biten güncellemenin neden bugün duyurulduğu ile ilgili yeni bir soru işaretini beraberinde getirdi.

Kaynaklar:
Google Search Update, March 2024
Tuta Mail – Reuters Haberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: