SID Nedir?

Güvenlik

Konumuz “SID!” Bugün sizler için elimizden geldiği kadarıyla, detaylı bir şekilde SID’nin ne olduğunu anlatacağız. Hazırsanız başlayalım!

SID Nedir

Security Identifiers Nedir?

SID yani (Security Identifiers), Microsoft Windows işletim sisteminde ve diğer sistemlerde kullanılan benzersiz kimlik numaralarıdır. Bu SID’ler bir gurubu, bir kullanıcıyı veya bir bilgisayar hesabını tanımlar. Bu SID’ler sabit ve değişken olarak kendi aralarında ikiye ayrılıyor. Buna örnek vermek gerekecek olursa, kullanıcılar için sabit bir SID değeri, grup hesapları için farklı bir SID değeri, hatta sistem hesabı için de farklı bir SID’yi oluşturur.

Bu değerlerin değişkenlik tarafı ise, kullanıcıların birbirleri arasında benzerliklerini oluşturmak için rastgele oluşturduğu dizelerdir. SID değişkenleri, kısaca hesapları rastgele dizeler ile beraber birbirinden farklı kılar. Bununla birlikte Windows’ta bulunan her grup veya kullanıcı kendine ait bir SID’ye sahiptir. Eğer ki bir kullanıcı Windows’ta hesap veya grup oluşturursa, sistem onun için diğer tüm SID’lerden farklı, benzersiz bir SID oluşturacaktır. Ve bu da sizi diğer kullanıcılardan benzersiz kılacaktır.

SID’ler kullanıcıların veya grupların bir diğer kaynaklara (paylaşımlar, klasörler, dosyalar vb.) erişimini yönetir. Eğer ki bir kullanıcı her hangi bir kaynak üzerinde yetkilendirilirse, bu da SID’yle ilişkilendirilir. Ayrıca SID’nin en çok dikkat çeken özelliği ise taşınabilirliğidir. Yani eğer ki bir kullanıcı hali hazırda bulunan sistemden, bir diğer sisteme taşındığında, o kullanıcının SID’si değişmez ve tüm yetkileri korunmuş olur. Bununla birlikte sistem yöneticileri kullanıcılarını veya gruplarını çok kolay bir şekilde yönetir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: