Florida 14 yaş altı çocuklara sosyal medyayı yasakladı!

Haberler

Florida Valisi Ron DeSantis geçtiğimiz gün HB 3 sosyal medya yasasını imzaladı. Bu imza sonrası Florida eyaletinde 14 yaşın altındaki hiçbir çocuğun sosyal medya hesabı olamayacak.

florida sosyal medya yasakları

Dünya genelinde çocukların sosyal medya kullanımına ilişkin endişeler giderek artıyor. Çok sayıda ülke bu durumu bir tehdit olarak görüyor ve çeşitli yasaklar getirmeye devam ediyor. Sosyal Medya’da kullanıcı yaş ortalaması her geçen gün düşmeye devam ediyor.  Çocuklar hesap açarken yaşlarını büyütüyor. Öyleki, yapılan araştırmada 8 ila 11 yaşındakiler arasında en popüler platform TikTok. Oysa TikTok’un hesap açmak için yaş sınırı 13.

Florida için yeni karar

Vali DeSantis geçtiğimiz yıl benzer bir yasayı veto etmişti. Veto sebebi, ebeveynlerin bu konuda daha fazla söz sahibi olması gerektiğini düşünmesiydi.

Vali, Senato’nun tasarıyı kabul etmesinin ardından Şubat ayında yaptığı açıklamada “Ebeveynlerin bu konuda bir rolü olması gerekiyor” dedi. “Ebeveynlerin sosyal medya ve orada olup bitenler konusunda endişeli olduklarını ve bunun bir sorun olduğunu düşündüklerini düşünüyorum. Ama aynı zamanda lise çağındaki insanlar için bunun o kadar basit olmadığını düşünüyorum.”

HB 3 sosyal medya yasa tasarısı ne içeriyor?

  • 14 yaş altı bir çocuğun herhangi bir sosyal medya hesabı olamayacak
  • 14 veya 15 yaşındaki çocuklar hesap açabilmek için ebeveynlerinden izin alacak
  • Sosyal Medya platformları, ebeveyn izni olmadan açık olan hesapları 90 itiraz günü içinde kapatmak zorunda
  • Sosyal medya platformlarının yeni açılan hesaplar için üçüncü parti yaş doğrulamayı kullanmasını zorunlu olacak
  • 14 yaşından küçük çocuklar veya ebeveynler, 10 iş günü içinde hesaplarını kapatmak için talepte bulunacak

Bu yasayı “bilerek veya dikkat etmeden” ihlal eden sosyal medya platformlarına 50 bin dolar para cezası kesilmeside tasarıda yer aldı. Eğer bu ihlaller kalıcı olursa, daha yüklü tazminatlar veya platformun tüm Florida’da tamamen kapatılması gibi hükümler verilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: