PlayStation 5 Slim ve Xbox Series X karşılaştırma

Bugün sizler için PlayStation 5 Slim konsoluyla Xbox Series X karşılaştırması yapacağız. Son zamanlarda gündeme oturmuş olan PlayStation 5 Slim, Xbox Series X’e taş çıkartıyor mu? Hangi konsol daha iyi? Hep birlikte inceleyelim.

playstation 5 vs xbox series x

Karşılaştırmamızda konsolların donanım özellikleri, oyunları, üyelik sistemleri ve fiyatlarına kadar her şeyden bahsedeceğiz.

İlk olarak PlayStation 5 Slim’in donanım özelliklerinden başlayabiliriz.

PlayStation 5 Slim özellikleri:

 • Grafik İşleme Gücü: 10.28 TFLOPs.
 • İşlem Birimi: 36 CUs.
 • Depolama Kapasitesi: 1 TB.
 • Toplam Bellek: 16 GB.
 • Bellek Bant Genişliği: 448 GB/sn.
 • İşlemci Frekansı: 3.5 GHz.

PlayStation 5 Slim’den biraz daha bahsedecek olursak bize belirli oyunlarda 120FPS’e kadar oyun oynama deneyimi sunuyor. Ve oyunlarda ise 3840x2160p (4K/UHD) görüntü desteği veriyor. Video çözünürlüğünde ise 7680x4320p (8K) destek sağlıyor.

Ayrıca çoğu oyun geliştirici firması PlayStation özel exclusive oyunlar çıkartıyor. Bu oyunlar sadece çıkış tarihi itibari ile PlayStation’a çıkıyor. Daha sonrasında kesin olmamakla beraber PC’ye çıkabiliyor. 

PlayStation Exclusive oyunlara örnek verecek olursak, ‘Marvel’s Spiderman 2’, ‘The Last Of Us Part II’ ve ‘God Of War Ragnarök’ gibi ayrıca listeye eklemediğimiz bir çok oyun, sadece PlayStation platformuna çıkış yapıyor. Fakat bazı exclusive oyunlar PC platformuna da ileri tarihlerde çıkış yapabiliyor.

PlayStation Üyelik Sistemi Nedir?

PlayStation Plus, essential, extra ve deluxe olarak üçe ayrılıyor. üç farklı üyelik avantajlarından başlayacak olursak;

Essential: Aylık oyunlar, çevirmiçi çok oyunculu oyunlar, özel indirimler, bulut depolama alanı, paylaşımlı oyun, PlayStation Plus koleksiyonu ve Oyun Yardımı sağlıyor.

Extra, Abonelik planı için de yukarda bahsettiğimiz avantajlara ek olarak Oyun Kataloğu ve Ubisoft+ Klasiklerini oynamamızı sağlıyor.

Deluxe, Abonelik planı için de ekstra olarak Klasikler katoloğu ve belirli oyunların deneme sürümlerini bizlere sunuyor.

PlayStation Plus Üyelik Sisteminin Fiyatı Ne Kadar?

Essential aylık abonelik fiyatı 175.00TL

Extra aylık abonelik fiyatı 260.00TL

Deluxe aylık abonelik fiyatı ise 305.00TL

Xbox Series X’in donanım özellikleri

 • Grafik İşleme Gücü: 12.1 TFLOPs.
 • İşlem Birimi: 52 CUs.
 • Depolama Kapasitesi: 1 TB.
 • Toplam Bellek: 16 GB.
 • Bellek Bant Genişliği: 560 GB/sn.
 • İşlemci Frekansı: 3.8 GHz.

Yukarda da görmüş olduğunuz gibi Xbox Series X, PlayStation 5 Slim’e göre daha güçlü bir donanıma sahip. Ve aynı şekilde PlayStation 5 Slim’de olduğu gibi 3840x2160p (4K/UHD) oyun çözünürlüğü ve 7680x4320p (8K) görüntü desteği veriyor. Ayrıca Xbox Series X’de bizlere 120FPS’e kadar oyun desteği veriyor.

Xbox Üyelik Sistemi Nedir?

Xbox üyelik sistemi (Xbox Game Pass) PlayStation Plus’a nazaran kütüphanesinde daha fazla oyun sunuyor.

Ayrıca Xbox ve PC platformuna çıkan oyunları ilk günden oynama gibi bir olanak tanıyor. PlayStation Plus ile en büyük farkı ise exclusive çıkış sağlayan oyunları PlayStation Plus kütüphanesine eklemezken Xbox Game Pass sayesinde Xbox platformuna çıkan tüm oyunları ilk günden oynayabiliyorsunuz.

Diğer üyelik avantajları

Xbox Game Pass Core: Çevrimiçi çok oyuncu desteği, Konsolda 25’in üzerinde yüksek kaliteli oyunun yer aldığı kütüphane, üyelik fırsatları ve indirimlerine sahip oluyorsunuz.

Xbox Game Pass Ultime, ekstra olarak PC Xbox uygulaması için (PC Game Pass) bilgisayar platformundan bedava indirebileceğiniz yüzlerce oyun, konsolunuzda bilgisayarınızda ve bulutta yüzlerce yüksek kaliteli oyun, ilk günden yeni çıkan oyunları oynama fırsatı.

Game Pass’in Üyelik Fiyatları Ne Kadar?

Xbox Game Pass Core aylık abonelik fiyatı 159.00TL

Xbox Game Pass Ultime aylık abonelik fiyatı ise 209.00TL

Ürün Fiyatları

PlayStation 5 Slim Blu-ray fiyatı: 19.700.00TL

PlayStation 5 Slim Dijital fiyatı: 18.909.66TL

Xbox Series X fiyatı ise: 19.150.00TL

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: