Advisor ile Azure Maliyetlerinizi Optimize Edin

Microsoft Azure

Pay as you go (kullandığın kadar öde) servisleri, tüm servisleri özgürce, kullandığımız kadar ödeyeceğimiz bir alt yapı sağlıyor. Ancak, kimi zaman gerçekten ihtiyacım olan kaynakları kullanıyor muyum sorusunuda beraberinde getiriyor. Azure Advisor tamda bu noktada maliyetlerinizi optimize etmek için size yardımcı oluyor.

Advisor Nedir?

Adından anlaşılabileceği üzere kullandığınız Azure hizmetlerinde size öneriler sunan Advisor (Danışman), kaynaklarınızı ve maliyetinizi optimize etme konusunda size öneriler sunuyor. Oluşturulan kaynakların kullanım geçmişine göre raporlar sunan Advisor, kategorize ettiği başlıklarla verimli bir Cloud alt yapısı oluşturmanızı hedefliyor.

Azure tarafından geliştirilen bu sanal danışman, dışarıdan rutin olarak bizi kontrol ederek servisi doğru şekilde kullanmamıza teşvik etmesi yanısıra doğru ölçeklendirme ile gerçekten kullandığımız kadar ödememizi hedefliyor.

Advisor’a Nasıl Ulaşabilirim?

Azure Portal hesabınızdan Advisor ya da Danışman aramasıyla ulaşabilirsiniz.

Advisor Kullanımı

Açılış ekranında sizi kategorize edilmiş öneriler ile karşılıyor olacak. Yazımızın konusu olan maliyet optimizasyonu dışında aşağıda görebileceğiniz üzere Güvenlik, Performans gibi 6 farklı kategoride sınıflandırılmış önerileri göreceksiniz.

Advisor DashboardDanışmanımız bize, kullanımda olan sunucularımızı rezerve ederek, belkide hiç kullanılmayan sunucularımızı kapatarak ya da resize ederek daha az ödeyebileceğimizi söylüyor. Quick Fix detaylarına ulaştığımızda aslında geçmiş kaynaklara bağlı olarak kullanmamızı önerdiği sunucu boyutunu görüyor olacağız.

Performans kategorisi altında ise bu durumun tamamen aksini görebiliriz. Bununla birlikte, örneğin Kubernetes (AKS) kullanıyorsak node size yeterliliği ile ilgili öneriler karşımıza çıkabilir.

Ayrıca, ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, oluşturulmuş ancak herhangi bir bağı olmayan disklerinde silinmesi için uyarı var. Her ne kadar bizim için maliyet hesaplamamış olsa da, bu görüntüden 32 diskimizin gereksiz maliyet ve kalabalık yarattığı çıkarımında bulunabiliyoruz.

Son söz olarak, danışmanın ilgili önerileri yapay zeka ile oluşturduğunu unutmamak gerekiyor. Örneğin anlık kaynak tüketimleri yapan bir sanal sunucuya ait kaynak önerilerinin nokta atışı yapılmasını bekleyemeyiz. Bu nedenle önerilerin rutin olarak kontrol edip, uygun olanların uygulanmasında fayda görüyoruz.

Diğer Kaynaklar: Azure Advisor – Learn Microsoft

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: