Azure, Basic SKU IP adreslerinin kullanımının durdurulacağını duyurdu

Microsoft Azure

Microsoft Azure, yakın zamanda kullanıcıları ile paylaştığı “Action required: Upgrade from Basic to Standard SKU public IP addresses in Azure by 30 September 2025” başlıklı mail ile, Public IP adreslerinde Basic SKU kullanımının 30 Eylül 2025 tarihinde durdurulacağını açıkladı.

Azure portal üzerinden daha önce alınabilen ve zone (bölge) yedekliliği sağlamayan Basic SKU IP adreslerinin kullanımının sonuna geliyoruz.

Microsoft geçtiğimiz hafta mail ile, Basic SKU kullanımında olan kullanıcılarına bu tarihten önce Standard SKU geçişini önerdi.  Bu güncelleme ile fiyatlarda aşağıda ki gibi bir değişiklik olacak.

Standard kullanımda IPv4 dinamik adresleri için bir fiyat oluşmayacak ancak statik olarak alınan adresler için fiyatlandırmada bir miktar artış görünüyor. ARM üzerinden standart kullanım için 3,65$/Ay ekstra ücret ödeyeceğiz.

Geçiş Nasıl Yapılır?

Öncelikle IP adresinin herhangi bir kaynağa (resource) bağlı olmaması gerekiyor. Eğer bağlı ise IP adresini kopartıp, upgrade işleminden sonra tekrar bağlanması gerekecektir. Bu işlem maksimum 5 dakikalık bir kesinti ile yapılabiliyor.

Upgrade işlemi için Azure Portal > Public IP addresses menüsünden aşağıda ki uyarıyı tıklayarak işlem yapabilirsiniz.

Ek bilgi olarak Standard SKU IP adreslerinin abonelikler arasında taşınamadığını belirtelim. Artık abonelikler arası taşıma işleminde IP adresini değiştirmek zorunlu oluyor.

Ancak bu değişiklik için 30 Eylül 2025’e kadar vaktiniz var. Bu tarihe kadar IP adresleri kullanımda olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: