Azure Boards Nedir?

Microsoft Azure

Azure Boards, yazılım projelerinizi yönetmeye yönelik bir Microsoft hizmetidir. Yazılım ekipleri her zaman ölçeklendirilebilir ve esnek araçlara ihtiyaç duyar. Azure Boards tam da bu noktada devreye giriyor. Kanban ve Scrum için yerel destek, özelleştirilebilir panolar ve entegre raporlama dahil olmak üzere zengin bir dizi yetenek sunuyor.

Bu yazıda, Azure Boards hakkında birkaç temel özelliğin üzerinden geçeceğim. Bunları ekipleriniz ve projeleriniz için nasıl çalıştırabileceğiniz konusunda bazı bilgiler paylaşacağım.

Azure Boards Nedir

Work items

Azure Boards’taki tüm işler, iş öğesi aracılığı ile takip edilir. İş öğeleri, kendiniz ve ekibiniz için nelerin gerekli olduğunun ayrıntıları ile birlikte açıkladığınız alandır. Herbir iş öğesinin ilerlemesini izlemek ve yönetmek için bir durum modeli kullanılır. Örnek olarak, ekip için ortak durum modeli şöyle olabilir: Yeni > Aktif > Kapalı. İş ilerledikçe, öğeler buna göre güncellenir. Proje ekibindeki herkes işlerin ne durumda olduğuna dair bir fikre sahip olması sağlanır. Aşağıda, Azure Boards iş öğeleri örnek ekranını görebilirsiniz. Bu sayfa tüm iş öğelerinin ana merkezidir. Bu alandan yeni bir iş oluşturabilir veya filitreleyebilirsiniz.

Boards, Backlogs ve Sprints

Azure Boards, işleri planlamak ve yönetmek için çeşitli seçenekler sunar. Birkaç temel deneyime bakalım.

Boards

Her proje, projenizin akışını yönetmek için önceden yapılandırılmış bir Kanban panosu ile birlikte gelir. Boards, ekibiniz ve projeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm yapılandırmayı oluşturmanıza imkan tanıyan, özelleştirilebilir bir alandır. Daha fazla bilgi için Kanban dokümantasyon sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Backlogs

Backlogs, işleri önem sırasına göre sıralamanızı ve işleriniz arasındaki ilişkileri anlamanıza yardımcı olan alandır. Önem sırasını düzenlemek için iş öğelerini sürükle bırak yaparak veya yaklaşan bir sprint’e tek bir işlemle atayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, backlogs sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sprints

Sprintler ekibinizin takım halinde işleri sonlandırabilmesi için iş artışları oluşturma imkanı sağlar. Her bir sprint, sizin ve ekibinizin işinizi tam zamanında teslim etmesine yardımcı olmak için bir backlog, görev panosu, iş bitim çizelgesi ve kapasite planlama ekranına sahiptir. Daha fazla bilgi için sprints sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dashboards

Projenizde nelerin olup bittiğine hakim olmak oldukça önemli bir durum. Özelleştirilebilir proje veya takım panolarını kullanarak durumu ve ilerlemenizi takımınız ile paylaşabilirsiniz. Bu panolar, kolay okunabilir, kolay erişilebilir ve gerçek zamanlı bilgilerden oluşur. tek bir bakışta, projenizin alt bölümlerine geçmeden kararlar alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için dashboard sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Queries

Size veya takımınıza atanan iş öğelerine daha hızlı erişmek için sorgu ekranını kullanabilirsiniz. Sorgular ile tam olarak hangi işi takip edeceksiniz uyarlamalar yapabilirsiniz ve KPI’ları kolayca izleyebilirsiniz. Hızlı izleme ve iş öğelerinin durumu için yeni sorgular oluşturmak ve bu sorguları panolara sabitlemek oldukça kolay. Daha fazla bilgi için queries sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla Microsoft Azure

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: