Azure yük testi nedir?

Microsoft Azure

Azure Yük Testi, geliştiricilerin ve test uzmanlarının özel Apache JMeter betikleri ile yüksek ölçekli yük oluşturmasına ve performans darboğazlarını geniş ölçekte yakalayıp, düzeltmek için eyleme dönüştürülebilir öngörüler elde etmesine olanak tanıyan bir Azure hizmetidir.

Uygulama performansı ve esnekliği artık her zamankinden daha önemli. Daha fazla işletme ve hizmet dijitalleşmeye doğru ilerledikçe, kesintilerin ve aksama sürelerinin kayıp gelir ve müşteri memnuniyetsizliği üzerindeki etkisi artıyor. Yük Testi, uygulama kalitesi, performans ve ölçeklenebilirliği doğrulamada daha büyük bir rol üstlenen test kullanıcılarına ve geliştiricilere yardımcı olabilecek bir hizmet.

Ölçekte yük testi için gereken altyapıyı oluşturmak ve yönetmek zaman alıcı ve karmaşık olabilir. Azure Yük Testi ile karmaşık altyapıyı yönetmeye gerek kalmadan, yüksek ölçekli yük oluşturabilirsiniz ve Azure uygulamanızı uygun ölçekte optimize edebilmeniz için Azure’a özel tümleştirmeler ve öngörüleri kullanabilirsiniz.

İlk yük testinizi nasıl oluşturacağınız ve çalıştıracağınız konusunda size yol gösterecek hızlı başlangıç ​​ile yük testi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şekil 1: Azure Yük Testi mimarisine genel bakış.
Şekil 1: Azure Yük Testi mimarisine genel bakış.

Uygulamanızın stres altında nasıl davrandığını öğrenin

Bir uygulama yüklenene kadar performans sorunları genellikle tespit edilmez. Geliştirme yaptıktan sonra, uygulamanızın stres altında nasıl davrandığına dair fikir edinebilmeniz için, Azure portalında yüksek ölçekli bir yük testi başlatabilir ve test çalışırken istemci ve sunucu tarafı ölçümlerinin canlı güncellemelerini görebilirsiniz.

Azure’a özgü içgörüler, farklı yük senaryolarının uygulamanızın tüm bölümlerini nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olabilir ve zaman içindeki davranış değişikliklerini anlamak için farklı yük testlerindeki test sonuçlarını karşılaştırabilirsiniz.

Yük Testi, Azure hizmetlerinden ayrıntıları yakalamak için uygulama öngörüleri ve kapsayıcı öngörüleri dahil olmak üzere Azure Monitor ile tümleşir. Hizmetin türüne bağlı olarak, farklı metrikler mevcuttur. Örneğin, veritabanı okumalarının sayısı, HTTP yanıtlarının türü veya kapsayıcı kaynak tüketimi. Yük Testi panosunda hem istemci tarafı hem de sunucu tarafı ölçümleri mevcuttur.

Şekil 2: Yük Testi panosu ile istemci ve sunucu genelinde performans öngörüleri
Şekil 2: Yük Testi panosu ile istemci ve sunucu genelinde performans öngörüleri

CI/CD ardışık düzeninize yük testi oluşturun

Azure Yük Testi, performans sorunlarını üretimde ortaya çıkmadan önce bulabilmeniz için, yük testini sürekli tümleştirme ve sürekli teslim (CI/CD) iş akışlarınıza entegre etmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. GitHub Actions ve Azure Pipelines ile kullanarak bir performans temel çizgisi oluşturabilir ve her derlemede performans gerilemelerini yakalamak için net başarılı veya başarısız ölçütleri belirleyebilirsiniz.

Yük Testi, belirli hata koşullarına yanıt olarak otomatik bir yük testini otomatik olarak iptal eder. Bu davranış, örneğin yanlış yapılandırılmış bir uç nokta URL’si nedeniyle daha fazla maliyete neden olan başarısız testlere karşı korunmaya yardımcı olur ve özellikle otomatik testlerin etkinleştirilmesi için önemlidir.

Azure Yük Testine Başlarken

Azure portalında bir yük testi kaynağı oluşturarak yük testini kullanmaya başlayabilirsiniz. Önizleme belgelerini inceleyebilir ve ilk yük testinizi oluşturabilirsiniz.

Daha fazla Azure

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: