ChatGPT ile Azure OpenAI hizmeti başlıyor!

İşletmelerin yeni yapay zeka modellerini kullanmaya başlamasıyla, Microsoft ChatGPT ile Azure OpenAI hizmetini başlatmaya hazırlanıyor.

Microsoft, işletmelerin DALL-E gibi araçları kendi bulut uygulamalarına entegre etmelerine olanak tanıyan Azure OpenAI hizmetini bu hafta kullanıma sunuyor. Microsoft, bu hizmeti bir yılı aşkın bir süredir test ediyor. Hizmet geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan ChatGPT’ye erişimi de içerecek.

Azure OpenAI

Azure OpenAI hizmeti, GPT-3.5, Codex ve DALL-E dahil olmak üzere OpenAI tarafından geliştirilen bir dizi yapay zeka modeline sahip. Böylece işletmeler ve geliştiriciler bu sistemleri kendi uygulamalarında kullanabilecekler. Microsoft, temel olarak GPT-3.5’i ölçekleme, yönetim ve veri işleme eklemeleri ile paketleyecek. Geliştiriciler, çevrimiçi mağazalardaki arama sonuçlarını iyileştirmek amacıyla destek talepleri veya içerik eşleştirme için yapay zekadan yararlanan uygulamalar oluşturmak için Azure OpenAI’yi kullanabilecekler.

Azure OpenAI’nin lansmanı, Microsoft’un ChatGPT ve diğer OpenAI modellerini ürün ve hizmetlerine daha da fazla entegre etmek istediği söylentilerinden sadece birkaç gün sonra geldi. Microsoft’un Bing arama sonuçlarına ChatGPT entegrasyonu ile Google’a meydan okumaya hazırlandığı söyleniyor ve şirketin bazı AI teknolojilerini Word, PowerPoint ve Outlook uygulamalarına entegre etmeye çalıştığı bildiriliyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Microsoft CEO’su Satya Nadella, OpenAI entegrasyonu konusunda iyimser. Wall Street Journal panelinde Nadella, “Microsoft’un her ürünü, ürünü tamamen dönüştürmek için aynı yapay zeka yeteneklerinden bazılarına sahip olacak” dedi. Nadella, “Gerçek bir ekonomik büyümeye sahip olabilmemiz için üretkenlik eğrisini gerçekten değiştiren bir şeye ihtiyacımız var” dedi.

Microsoft, 2019’da OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yaptıktan sonra 2020’de GPT-3’ün arkasında yatan teknoloji için özel bir lisans satın aldı. O zamandan beri, Bing destekli bir yapay zeka metinden resme bir model ekleme planları da dahil olmak üzere OpenAI ile derin bir ilişki kurdu.

Daha fazla Microsoft

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: