Microsoft Azure Stack (HCI) Nedir?

Azure Stack HCI, Global Public Cloud hizmetlerinin %10’undan fazlasını elinde bulunduran Microsoft servislerinin Private (On Premise) çalışan karşılığı servisler bütünüdür. Temel olarak bazı farklılıklar bulunsa da, Azure Stack yapısını Local veri merkezinde çalıştırılan Azure olarak tanımlayabiliriz. Azure Stack aynı zamanda, Public Azure hizmetlerine kolaylıkla genişleyebilmemizi sağlıyor.

Microsoft Azure Stack (HCI) Nedir?

Azure Stack için gerekli sistem gereksinimlerini, System requirements for Azure Stack HCI sayfasından görüntüleyebilirsiniz. Yapının Microsoft onaylı donanımlarda kurulması gerekiyor. HCI Catalog üzerinden onaylı donanımları görüntüleyebilirsiniz.

Yapı genel olarak yukarıda ki görselde görüldüğü üzere, onaylı donanım (hardware) parkurunda, SDD (Software Defined Datacenter) olarak çalışıyor. Sanallaştırma için Hyper-V çekirdeğini kullanırken, depolama (storage) ve ağ (network) için yine Software Defined ilerliyor.

Neden Azure Stack HCI?

Bu konuda ülkemizde ki regülasyon ve dolar kurunun değişkenliği öne çıkıyor. Yatırım maliyetlerinin, uzun vadede kur kaygısını tolere edebildiği yapılarda, Azure Stack hemen hemen aynı servislerle Private Cloud hizmetlerini sunuyor.

Azure Hesabı Gerekli mi?

Public Azure hizmetlerine genişleme yapmasakta, HCI maliyet/ödeme için Azure Portal hesabınızın olması gerekiyor. Ancak böyle bir senaryoda, Azure Public hizmetlerini sadece lisans doğrulama olarak düşünebilirsiniz. Lisans sonucunda oluşan maliyeti, mevcut Azure Portal hizmetleri gibi hesabınız üzerinden ödeyebilirsiniz.

Nasıl Deneyebilirim?

HCI Download sayfasından kısa bir form doldurarak 60 gün ücretsiz deneme sürümü ile başlayabilirsiniz.

Kaynaklar
Azure Stack – Microsoft

Daha fazla Microsoft Azure

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: