Excel formülleri daha da kolaylaşıyor!

MicrosoftMicrosoft 365

Microsoft, web tabanlı Excel sürümüne bazı kullanışlı otomasyon özellikleri ekliyor.

Microsoft, Microsoft 365 (eski adıyla Office 365) ile birlikte gelen web sürümünde, Excel’in otomatik tamamlamasını daha da akıllı hale getirdiğini duyurdu. Daha önce, her ikisi de manuel olarak yapmanız gereken bazı işlemleri otomatikleştirmeye yardımcı olabilecek formül önerileri ve örnek formüller eklendi.

Excel formülleri daha da kolaylaşıyor!

Formül Önerileri:

Eşittir işaretini bir hücreye yazdığınızda, etrafındaki diğer veriler dikkate alınarak kullanmanız gereken formül önerileri karşınıza çıkıyor. Örneğin tablonuz, üç aylık satış rakamlarıyla doluysa ve sonunda “toplam” etiketli bir sütun varsa, Excel hücre aralığını toplamayı önerebiliyor. Bu özellik şu anda yalnızca İngilizce olarak çalışıyor ve toplam, ortalama, sayma, minimum ve maksimum formülleri öneriyor. Benzer bir özellik Google E-Tablolar’da da bulunuyor.

Örneğe Göre Formül:

Bir sütunda manuel ve yinelenen veri girişi yaparken, Excel artık bir kalıp belirlemeniz durumunda tüm sütunu bir formülle doldurmanızı öneriyor. Bu, Hızlı Doldurmaya benziyor, ancak statik metin yerine artık formüller öneriliyor.

Web için Excel sürümüne gelen diğer yenilikler:

  • Formül Önerileri
  • Örneğe Göre Formül
  • Önerilen Bağlantılar
  • Sorgular bölmesine arama çubuğu

Yeni özellikleri web üzerinde örnek olarak test etmeye çalıştık (İngilizce). Duyuruda, özelliklerin şu anda kullanımda olduğu söylenmişti, ancak henüz bizim hesaplarımıza yansımamış gibi duruyor. Yeni özellikler henüz Windows ve Mac masaüstü sürümlerinde de aktif değil.

Daha fazla Microsoft

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: