Microsoft Sony’ye 10 yıllık anlaşma teklif etti

HaberlerMicrosoft

Microsoft düzenleyici baskıları altında Sony’e yeni Call of Duty oyunları için teklif götürdü

Microsoft düzenleyici baskıları altında Sony'e yeni Call of Duty oyunları için teklif götürdü

Microsoft, Sony’ye gelecekteki Call of Duty oyunlarını PlayStation’da kullanılabilir hale getirmek için 10 yıllık bir sözleşme teklif etti. Microsoft başkanı Brad Smith, bugün The Wall Street Journal’daki bir köşe yazısında anlaşmayı doğruladı ve Microsoft’un 68,7 milyar dolarlık devralmasına “Sony’nin en yüksek sesle itiraz eden taraf olduğunu” belirtti.

Bu yılın başlarında Microsoft, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın aldığını duyurmuştu. Video oyun endüstrisindeki rekor satın alma, endüstrinin konsolidasyon sürecini hızlandırmasının ardından dünya genelindeki birçok regülatörün radarına girmişti.

Smith, “Sony’ye, her yeni ‘Call of Duty’ sürümünün Xbox’a geldiği gün PlayStation’da sunulması için 10 yıllık bir sözleşme teklif ettik. Aynı taahhüdü diğer platformlara sağlamaya ve ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği’ndeki düzenleyiciler tarafından yasal olarak uygulanabilir hale getirmeye de açığız.” dedi.

Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer yakın tarihli bir Verge röportajında “Sony’nin rahat edeceği daha uzun vadeli bir taahhütte bulunmaktan” mutlu olacağını ima etmişti.

Sony, Microsoft’un teklifini “birçok düzeyde yetersiz” olarak gördü ve bu teklif ile Microsoft’un Call of Duty’yi birkaç yıl sonra sonlandırmak isteyip istemediği konusunda bir tartışmaya yol açtı. Spencer daha sonra bu tartışmayı geçen ay kesin olarak sonlandırdı.

Microsoft’un Sony’ye yaptığı son teklif, şirketin Activision Blizzard anlaşmasıyla ilgili artan düzenleyici icelemeleriyle karşı karşıya kalmasıyla birlikte geldi. AB, derinlemesine bir soruşturma başlattı ve raporlar, Federal Ticaret Komisyonu’nun anlaşmanın gerçekleşmesini engellemek için potansiyel bir yasal itiraz hazırladığını gösteriyor.

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) da Eylül ayında anlaşmaya daha yakından bakılacağının sinyalini vermişti.

Daha fazla Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: