Sysprep Nedir?

Microsoft

Selamlar, bugün sizler için Sysprep’in ne olduğunu detaylı bir şekilde anlattık. Hazırsanız çok uzatmadan başlayalım!

Sysprep nedir?

Sysprep basit bir şekilde Windows üzerinde kullanılan bir araçtır. Açılımı, System Preparation olan yani Sistem Hazırlığı, bilgisayarın hazırlık aşamasında görev alır. Ve aynı yapılandırmalara sahip olan bilgisayarların dağıtımını yapmak için kullanılır.

Sysprep’in işlevleri nedir?

Windows Sysprep ile bir işletim sisteminin imajını almadan önce bilgisayarı ilk kurulduğu haline geri getirebilirsiniz. SID yazımızda bahsettiğimiz gibi her bilgisayar kullanıcı hesaplarının farklı bir SID numarası olur. Sysprep sayesinde de kurulum esnasında aynı imajı dağıtmak için SID numaraları çakışır ve aynı imaj dağıtmak istediğiniz her bilgisayara sorunsuz bir şekilde dağıtımını yapar.

Kullanım şekli

Sysprep’i kullanmak için “Genleştir” seçeneğini mutlaka kontrol etmeniz gerekmekte. Çünkü konu tamamen burada gelişiyor. Bu Genleştir seçeneği, bilgisayarlara aynı imajı dağıtmanızı sağlar. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki, Sysprep işlemini yaptıktan sonra bilgisayarınızı kapatmanız gerekmekte.

SID Bilgilerini nasıl görüntüleyebilirsiniz?

SID bilgilerini görüntülemek için cmd’yi açıp şu kodu kullanmanız gerekmekte;

“wmic useraccount get name, sid”

Eğer ki herhangi bir sanallaştırma programı kullanıyorsanız, Sysprep ile özelleştirilmiş sanal makineler oluşturabilir, hatta bu makineleri dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: