Katar 2022 Dünya Kupası’nda Veri Gizliliği Alarmı!

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası bugün başlıyor. Taraftarlar takımlarını desteklemek için beklerken, veri uzmanları kişisel veri gizliliği konusunda endişeli.

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası

Bu iki uygulamayı yüklemek zorunda kalacaklar

Katar ‘daki Futbolseverlerin öncelikle telefonlarına iki uygulama yüklemeleri gerekiyor. İlk uygulama Covid-19 takip sistemi olan Ehteraz. Bir diğeri ise taraftarların stadyum alanlarına ücretsiz girişine ve Katar ‘daki toplu taşıma araçlarından yararlanmalarına olanak sağlayan Hayya.

Tespit Edilen İhlal Ayrıntıları

Dijital güvenlik kuruluşları, uygulamaların erişim izinlerini analiz ettikten sonra iki uygulamada gizlilik ihlallerinin ayrıntılarını tespit etti. Katar’da rekabetten önce başlatılan Ehteraz, kullanıcılardan fotoğraf ve videolara erişmek, cihazları istenmeyen aramalara maruz bırakmak ve hatta cihaz verilerini görüntülemek ve değiştirmek için izin istiyor. Hayya ise tam web erişimi ve kişisel verilere sınırsız erişim istiyor. Her iki uygulama da kullanıcının konumunu izliyor.

Uzmanlar, uygulamaların kişisel telefonlara erişmesine izin vermek yerine, kullan at telefon kullanmayı öneriyor. Bu da durumun ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesi.

2022 FIFA Dünya Kupası, 20 Kasım – 18 Aralık tarihleri arasında Katar ‘da düzenlenecek. 22. FIFA Dünya Kupası’nda maçlar, 8 farklı stadyum ve 5 farklı şehirde oynanacak.

Daha fazla Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: