Mac’te ekran görüntüsü nasıl alınır? (2024)

Nasıl Yapılır

Mac bilgisayarınızda ekran resmini çekerken zorlanıyor musunuz?

Bugün, hangi modele sahip olursanız olun Mac bilgisayarınızda ekran görüntüsü almanızın en iyi ve en kolay yollarını paylaşacağız.

MacBook ekran görüntüsü alma

1. Tam Ekran Görüntüsü Alma:

Shift + Command + 3 tuşlarına aynı anda basarak ekranın tamamını alabiliriniz. Bu işlem, ekranın tamamıyla birlikte tüm açık pencerelerin ve menülerin görüntüsünü alacak. Görüntü, masaüstünüzde yeni bir dosya olarak kaydedilir. Varsayılan olarak dosya adı “Ekran Resmi” olacak, tarih ve zaman bilgisiyle birlikte gelecek.

mac ekran görüntüsü nasıl alınır

2. Belirli Bir Alanı Seçerek Görüntü Almak:

Shift + Command + 4 tuşlarına basarak ekranın belirli bir bölümünü seçebilirsiniz. Bu tuşlara bastığınızda, fare imleci bir nişan hâline gelecek. Bu nişanı kullanarak görüntülemek istediğiniz alanı seçebilirsiniz. Seçimi tamamlamak için fareyi sürükleyin ve istediğiniz bölgeyi seçmek için bırakın. Görüntü seçiminiz yapılır yapılın, ekran görüntüsü otomatik olarak masaüstünüze kaydedilecek.

mac ekran görüntüsü nasıl alınır

3. Özel Bir Pencereyi Seçerek Görüntü Alma:

Shift + Command + 4 tuşlarına basın, ardından Space tuşuna basarak bir pencereyi seçin. Bu işlemi yaptığınızda, fare imleci kamera simgesine dönüşecek. Ardından, almak istediğiniz pencereyi tıklamanız yeterli. Seçtiğiniz pencerenin görüntüsü aynı şekilde otomatik olarak masaüstünüze kaydolacak.

mac ekran görüntüsü nasıl alınır

4. Panoya Kopyalama:

Shift + Control + Command + 3 tuşlarına basarak ekran görüntüsünü panoya kopyalayabilirsiniz. Bu, ekran görüntüsünü dosya olarak kaydetmek yerine, panoya kopyalayacak. Aldığınız görüntüyü, bu görüntüyü bir belgeye veya herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

mac ekran görüntüsü nasıl alınır

 

Macbook’a Google Chrome tarayıcı nasıl kurulur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: