DNS Değişikliği ile reklamsız internet (Akıllı TV ve diğer tüm cihazlarınız için)

Nasıl Yapılır

Çoğumuz sitelerdeki reklamlardan çok çekiyoruz. Bunu engellemenin DNS sayesinde çok basit bir yolu var. Hep birlikte öğrenelim.

Reklamsiz dns adresi

Reklamsız DNS, için ilk olarak DNS’i anlamamız gerekir. DNS ile ilgili bir çok yazımız var. İncelemek isterseniz, DNS nasıl değiştirilir?, DNS kayıtları ve anlamları, nedir bu DNS?, adlı yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ama bizler yine sizler için tekrardan anlatalım.

Nedir bu DNS?

Açılımı Domain Name System olan DNS, aslında internetin cep telefonu rehberi. İnternette gezinen kullanıcılar, alan adlarına erişmek istediği zaman ilk olarak Domain Name System servislerine uğrar. DNS servisi tıpkı telefon aramaları gibi, sadece aramak istediğiniz kişiye ulaşır. Bu eşleşmeler sayesinde ise sizin internette gezinmenizi sağlar. Bu servisler sayesinde kullanıcılar, 192.168.1.1 gibi IP adresleri yerine basit bir şekilde “msbil.net” diye arattıkları zaman ulaşmak istediği yere ulaşır.

Peki ya Reklamsız DNS nedir?

Bu DNS sunucuları en basit bir şekilde, reklam içeren web sitelerine sizleri yönlendirirken DNS kaydınız sayesinde yönlendirme yapmayı engeller. Bunun yerine sizi direkt olarak zararsız ve reklamsız web sitelerine yönlendirir. Yani basit bir şekilde anlatmamız gerekirse, izleyicileri ve kötü amaçlı alan adlarını tamamen engeller. Bu sayede internette gezinirken çok daha az reklamla karşılaşmanızı sağlar.

Reklamsız DNS adresi nasıl yapılır?

İlk olarak ayarlayacağımız DNS adresi, 94.140.14.14 ve 94.140.15.15

Buradan sonraki adımları öğrenmek için DNS nasıl Değiştirilir? Adlı yazımızı okumanız gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: