Windows için işlemci sıcaklığını kontrol altına almanın en iyi yolları!

Nasıl Yapılır

Windows için işlemci sıcaklığını kontrol etmenin düzgün ve pratik yolları.

İşlemci sıcaklığı Windows kullanıcıları için oldukça önemli bir durum. Eğer dikkat edilmezse fazlasıyla kötü sonuçlar doğurabilir. Sizlerin de bu durumdan etkilenmemesi için güzel ve pratik yolları derledik. Hazırsanız başlayalım.

Windows işlemci sıcaklığı ölçme

Program kullanarak ölçme.

Bilgisayarlarda ki işlemci sıcaklığını ölçmek kullanıcı ve bilgisayarın sağlığı için önemli bir konu. Bilgisayarda yaptığınız tüm işlemlerin işlemciye bir yük bindirdiğini öğrenmek iyi olacaktır. Ne kadar zor gibi gözükse de işlemci sıcaklığını ölçmek fazlasıyla kolay. Peki bu kontrolleri nasıl yapabilirsiniz.

En basitinden başlayacak olursak, kullandığınız işlemcinin üreticisinin hazırladığı bir program varsa bilgisayara kurup incelemek iyi olacaktır. Bu yazılımlar genelde işlemci sıcaklığı ve işlemci hakkında ki bir çok bilgiyi sizinle paylaşır. Bu sebepten dolayı en basit yollar arasında yer alıyor. Peki ya kullandığımız işlemcinin bir yazılımı yoksa?

Aslında bir çok üreticinin kendine ait bir programı var. Fakat olmaya da bilir veya siz kullanmak istemeyebilirsiniz. Bunun için de piyasada bir sürü yazılım bulunuyor. Bunların en ileri gelenleri ise AIDA64 ve HWMonitor.

Programsız ölçüm.

Nasıl belirli başlı programlar kullanarak ölçüm yapabiliyorsak aynı şekilde bir çok bilgisayarda programsız ölçüm yapabiliriz. Bunu yapmak için BIOS menüsünü açmanız yeterli olacaktır. Bu ne kadar güzel bir yöntem olsa da BIOS menüsüne girebilmek için sistemi kapatmamız gerekir bu yüzden işlemcinin sıcaklığı aktif olarak işlem gerçekleştirirken ölçülmez. Bir başka yöntem ise USB termometre kullanmak. Bu yöntem ise fazlasıyla güvenilir bir ölçüm yapmanızı sağlar.

Dilerseniz, iOS 18 ile ‘Mesajlar’ uygulaması ve ‘Kontrol Merkezi’ yenileniyor! Adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: