Knight Online ile “Bütün gün bilgisayarda oyun oynuyor”

Oyun

1980-1990 yılları arasında doğan ve evinde bilgisayarı olup sabahın 3’ünde savaş beklediği fakat beklerken kimseye ne beklediğini anlatamadığı oyundur Knight Online. Savaş sonrası boss aranacak fakat KS (Kill Steal) atılacak, kutu düşmeyecek, düşsede item düşmeyecek, uykusuz okula gidilecek ve neden uyumadığını kimseye anlatamayacaktır bu nesil. Güncel nesile göre basit, eski nesile göre vazgeçilmez ve müziği duyulduğunda hadi oynayalım çağrışımı yapan Knight Online tüm hikayesi ile sizlerle.

2002 yıllarının başında hayatımıza giren Knight Empire, K2Network tarafından yayına alındı. Açıldığı dönemde, bugün 83 olan maksimum level seviyesi 60’tı. 2004 yılında isim değişikliği ile günümüzde ki “Knight Online” hayatımıza girdi. Bu versiyon ile meşhur Maradon haritası genişledi ve NPC değişikliği olsa da hala kendini koruyan haritasına kavuştu.

Knight Online Nasıl Oynanır?

Ücretli ve ücretsiz versiyon ile farklı sunucularda oynanabilen KO, ilk ücretli versiyonda dolu sunuculara öncelikli girme avantajı sağlıyordu. Ancak ücretsiz versiyonda da bir süre deneme yaparak erişim mümkündü. Basit olarak 2 ırk (Orklar ve İnsanlar) arasında geçen rekabet, her karakterin kendi ırkı içerisinde ki rekabeti ve haftanın belirli günleri ve saatlerinde karşı ırk ile mücadelesinden ibaretti.

Bu basitlik karakterlere de yansımıştı. Warrior, Rogue, Mage ve Priest olmak üzere 4 farklı sınıf altında toplanıyordu. Sonradan eklenen Porutu ve Kurian olsa da yaygın olarak kullanılmadılar.

Klasik olarak öldürülen yaratıklardan kazanılan experience (tecrübe) sayesinde level atlanıyor. Elbette kabul gördüğü hali ile kesilen yaratığın zorluk derecesine göre kazanılan experience değişiyor.

Neden Bu Kadar İlgi Çekti?

Knight Online’ı bugün ile değerlendirmek yanlış olur. Yaygınlaştığı 2004 yılında zamanın ötesindeydi. Onu zamanın ötesinde yapan ilk açık dünya oyunlarından olması ve anlaşılabilirliğiydi. Tüm parametreler belliydi, yardımlaşma çok önemliydi ve kurulan partiler arasında hemen herkesin bir görevi vardı. Knight Online için günümüze kadar gelen klasik partiler genelde şöyleydi,

1 Adet Mage: Genelde atak için değil, atak yaptığı için hasar gören eşyalarını tamir ettirenleri tekrar parti bölgesine teleport etmek için partide bulunuyordu.

1 ya da 2 Adet Priest: Durum ve Level’a göre atak yapanların canlarını doldurmak/arttırmak için partide bulunuyordu.

Toplam 8 kişiden oluşan partinin geri kalanı Warrior ve Rogue attacker karakterlerden oluşuyordu.

Dengeler gereği farklı özellikleri bulunan karakterler için “en kolay” oynanan söylemi var ancak “en çok aranan” karakter yok. Yukarıda ki parti senaryosunda en kolay görünen “Mage” karakteri olsa da, partide atak gücü düştüğünde en kolay gözden çıkarılabilir karakterde o.

Knight Online Sistem Gereksinimleri

2 GB disk alanı, 512 MB ram’i bulunan giriş seviyesi bir bilgisayar ile bile hala oynanabiliyor. Bir çok kişinin belki hatırlamadığı Pentium 3 ile oyunu oynamak hala mümkün. Yayınlandığı 2004 yılı gibi, bugünde bu oyunu oynamak için yüksek kapasiteli sistem gereksinimlerine ihtiyacınız olmuyor.

Peki Neden günümüze kadar aynı ilgi ile gelmedi?

Öncelikle Knight Online küçük değişiklikler dışında yıllardır aynı konumunu korudu. Sadece Windows üzerinde çalışması, yenilenmemesi ve otomatik olarak karakter ilerletmeyi sağlayan “Koxp – Kosp” gibi uygulamalar oyunu rakiplerinin arkasında bıraktı. Zamanla bu uygulamalarla başa çıkamayan Knight Online, madem insanlar üşengeç bende para ile satarım diyerek resmi bir araç dahi sundu. 2016 yılında bir yenileme yaparak Steam’e giriş yapsada eski popülerliğini kazanmak için yeterli olmadı. 10 yıl önce hesabı olan kullanıcılar, 10 yıl sonra ilk kez giriş yaptıklarında bazı etkinlikler dışında her şeyi bıraktığı gibi yerinde bulabilir.

Günümüzde hatırı sayılır oyuncusu bulunsada belkide bu güncelliği sağlayabilseydi günümüzün en popüler oyunu olabilirdi.

Yayınlandığı gün itibariyle 5 farklı firma değiştiren oyunun web sitesi dahi tamamen eski teknoloji ile yayın hayatına devam ediyor (knightonlineworld.com > nttgame/knight yönlendirmeli)

Knight Online ile Para Kazanmak

Oyunda öldürülen yaratıklardan düşen sandıkların içerisinde eşya (item) bulunuyor. Bu eşyalar kimi zaman çok değerli olabiliyor. Ork ve İnsan ırkının buluştuğu tarafsız bölge Moradon’da pazar bölgesinde oyun parası karşılığında eşyalar satılabiliyor. Ayrıca nadiren bulunan eşyalar (Unique Item) web sitelerinde fiziksel para karşılığında da satılabiliyor.

Item dışında oyun parası olarak 1 milyona tekabül eden “Gold bar” olarakta satışlar var. Oyuncular hem oyun içi pazarlarda hem de oyun dışı pazarlarda satış yapabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: