5G Yıl sonuna kadar 1 Milyar kişi tarafından kullanılacak

TeknolojiMobil

Daha yüksek hızlı internet hizmetleri daha fazla kişiye ulaşıyor, ancak daha yüksek fiyatlar da yolda.

Ericsson, müşterileri yükseltmeye ikna etmek için hızı kullanma eğiliminin devam ettiğini görüyor. Şirketin raporu, hız katmanı yaklaşımı hakkında şunları söylüyor: "Bu fiyatlandırma stratejisi ivme kazanıyor ve şimdi 5G olanağına sahip olanların yüzde 24'ü, pazarı segmentlere ayırmak ve tüketicileri daha yüksek fiyatlı katmanlara geçmeye motive etmek için bunu kullanıyor." 2023'te daha fazla yerde daha fazla 5G çubuğu görmeyi bekleyin, ancak bunun için ödeme yapmaya da hazır olun.

5G önemli bir dönüm noktasına ulaşmak üzere. Telekom ekipmanları üreticisi Ericsson, en son mobilite raporunda, dünya çapında 1 milyar kablosuz abonenin yıl sonuna kadar 5G’ye bağlanacağını söylüyor. Bu, 2022’de yaklaşık 5 milyar aboneye ulaşan 4G’nin hâlâ çok gerisinde. Ancak Ericsson, 4G büyümesinin yıl sonunda zirveye ulaşacağını ve 5G’nin hüküm süren bağlantı standardının yerini almak için yarışacağını tahmin ediyor. Birçoğumuz için daha yüksek hızlar yolda olsa da, muhtemelen bunun için de daha fazla ödeme yapmamız gerekecek.

5G Kuzey Amerikada lider!

Servis sağlayıcıların son üç yıldır 5G’nin üstünlüğünü ilan ettiği Kuzey Amerika’da, mobil abonelerin yaklaşık yüzde 35’i 2022’nin sonunda 5G’de olacak.

Ericsson’un 5G için daha yüksek fiyatlara ilişkin raporu, kablosuz hizmetlerin farklı hız katmanlarına ayrıldığını görmenin yaygın olduğu Batı Avrupa’yı gösteriyor. Ancak bu izole bir uygulama değil; Ericsson, küresel olarak 5G sunan operatörlerin yüzde 25’inin 4G hizmetleri üzerinden 5G için ücret talep ettiğini ve ortalama yüzde 40 civarında bir fiyat farkı olduğunu söylüyor.

Ericsson, müşterileri paket yükseltmeye ikna etmek için “hızı” kullanma eğiliminin devam ettiğini görüyor. Şirketin raporu, hız katmanı yaklaşımı hakkında şunları söylüyor: “Bu fiyatlandırma stratejisi ivme kazanıyor ve şimdi 5G altyapısına sahip olanların yüzde 24’ü, pazarı segmentlere ayırmak ve tüketicileri daha yüksek fiyatlı planlara geçmeye motive etmek için bunu kullanıyor.” 2023’te daha fazla yerde daha fazla 5G çubuğu görmeyi bekleyin, ancak bunun için ödeme yapmaya da hazır olun.

Ülkemizde iste bu teknolojiye ne zaman geçileceği henüz netleşmiş değil.

Daha fazla Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: