Uber sürücüsüz yolculukları başlatıyor

Teknoloji

Uber, bu kez dışarıdan alınan bir yardımla sürücüsüz sürüşlere geri dönüyor.

Uber, AV şirketi Motional ile sürücüsüz yolculukları başlatıyor

Bugün itibari ile Uber, otonom araç şirketi Motional ile ortak oldu. Bu sayede yolcuların artık sürücüsüz bir araba seçme seçeneğine sahip olduğunu duyurdu. Hizmet Las Vegas’ta başlatıldı ve yakında Los Angeles’a ve daha sonra diğer büyük şehirlere yayılacak. Uber uygulamasında kullanıcılar, Motional’ın tamamen elektrikli IONIQ 5 robot ekseninden biriyle potansiyel olarak eşleştirmek için UberX veya Uber Comfort Electric’i seçebilir. Geziyi onaylamadan önce kullanıcılardan kaydolmaları isteniyor.

Uber, AV şirketi Motional ile sürücüsüz yolculukları başlatıyorUber, AV şirketi Motional ile sürücüsüz yolculukları başlatıyor

Geçmişte Uber, şirket içi sürücüsüz araba ünitesi (Uber-ATG) aracılığıyla otonom sürüşler sunuyordu. Ancak şirketin bu noktaya kadar olan yolculuğu inişli çıkışlı oldu. 2017’de Uber yöneticisi Anthony Levandowski, eski işveren Google’dan sürücüsüz ticari sırları çaldığı için kovuldu. 2018’de, Uber’in kendi kendine giden arabalarından biri bir yayayı öldürdü (operatör ihmalkar cinayetle suçlandı). Pandemi sırasında araç çağırma talebinin düşmesinin ardından Uber, sürücüsüz araç birimini Amazon destekli otonom araç şirketi Aurora’ya sattı.

Ancak şimdi Uber, Motional ortaklığıyla vites değiştirdi. Bu yılın başlarında Uber Eats, Motional’ın otonom araçları ile müşterilere teslimat yapmaya başladı. Ve şimdi Motional hem teslimatları hem de yolculukları Uber ile gerçekleştirecek.

Başlangıçta, araç operatörleri yolcularla birlikte araçta olacak. Ancak Uber’in hedefi, hizmeti 2023’te tamamen sürücüsüz hale getirmek. Özellikle Lyft’in tam olarak planladığı şey bu. Uber’in rakibi de Motional ile ortaklık kurdu ve 2018’de CES’te Las Vegas’ta sürücüsüz yolculuklar başlattı. Ayrıca 2023’te tamamen sürücüsüz olmayı planlıyorlar.

Daha fazla Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: