Elon Musk, “Twitter yeniden işe alıma hazır!”

Teknoloji

Elon Musk devralmadan önce Twitter’ın yaklaşık 7.500 çalışanı vardı. Şimdi bu sayı yaklaşık 2.700

Elon Musk, Twitter’ın 7.500 kişilik iş gücünün yaklaşık üçte ikisini, üç hafta içinde tasfiye ettikten sonra yeniden işe alım yapıyor.

Elon Musk - Twitter Yeni İşe Alımlara Hazır

Geçtiğimiz gün Twitter çalışanlarıyla yapılan kapsamlı bir toplantıda Musk, şirketin mühendislik ve satış rolleri için işten çıkarmalar ve aktif olarak işe alımlarla işinin bittiğini, çalışanların yönlendirme yapmaya teşvik edildiğini söyledi.

Musk, Twitter’ın işe aldığı mühendislik veya satış rollerinin türlerini belirtmedi, şirketin şu anda web sitesinde de listelenmiş herhangi bir açık pozisyon yok. Toplantı sırasında “Kritik işe alımlar açısından, yazılım alanında çok iyi olan kişilerin en yüksek önceliğe sahip olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Pazartesi günkü herkesin katıldığı toplantı, Twitter çalışanlarının Musk’tan ilk kez haber almalarıydı. Çünkü Musk, geçen hafta yaklaşık 1.000 istifaya yol açan “son derece sert” kültürel sıfırlama için, herkesin beklemesini istedi. Musk, Twitter’ın San Francisco genel merkezinde yaklaşık yarım saat boyunca çalışanların sorularını yanıtlarken, Tesla’da olduğu gibi Twitter’ın genel merkezini Teksas’a taşıma “planı” olmadığını, ancak “çift merkezli” olmanın mantıklı olabileceğini söyledi.

“Bu, Twitter’ın sağcılar tarafından devralınması değil. Bu, Twitter’ın ılımlı bir şekilde devralınmasıdır.”

Çalışanlara, “Genel merkezi Teksas’a taşımak istiyorsak, bunun Twitter’ın sol kanattan sağ kanada geçtiği fikrini doğuracağını düşünüyorum, ki durum böyle değil” dedi. “Bu, Twitter’ın sağcılar tarafından devralınması değil. Bu, Twitter’ın ılımlı bir şekilde devralınmasıdır.

Musk, “dijital şehir meydanı olmak için, bu görüşlere katılmasak bile çok çeşitli görüşlere sahip insanları temsil etmeliyiz” dedi. (Son birkaç haftadır kendisini eleştiren tweet’ler ve Slack mesajları gönderen düzinelerce çalışanın işten çıkarılmasına ise değinmedi.)

“Twitter ABD merkezli gibi görünebilir, ancak aslında Japonya merkezlidir”

Twitter’ın Japonya’daki yüksek kullanım oranı ile ilgili, Musk “istisnasız her ülkede olması gereken bu” şeklinde konuştu. Japonya ABD nüfusunun üçte birine sahip olmasına rağmen, Twitter’da kabaca ABD’deki kadar günlük aktif Japon kullanıcı bulunuyor.

Bunun yanı sıra çalışan tazminatıyla ilgili bir soruya yanıt olarak, çalışanlara Twitter’da hisse senedi opsiyonları verileceğini ve yine özel olarak sahip olduğu diğer şirketi SpaceX’te olduğu gibi düzenli olarak nakde çevirebileceklerini söyledi.

Şimdi Twitter’da yeni işe başlayacak olanlar, Musk devralmadan öncekinden çok daha küçük bir şirkette çalışacak. Onun gözetimi altındaki işten çıkarmaların kesin sayısı belirsiz olsa da, şirketin yaklaşık yarısını işten çıkarmadan önce Twitter’ın iç sistemlerine erişimi olan yaklaşık 7.400 kişi vardı. Şu an bu sayı 2.700 civarında.

Ayrılanlar arasında, bazıları şirkette on yıldan fazla deneyime sahip olan uzun süreli mühendisler ve büyüyen kurumsal liderler bulunuyor. Twitter’ın CEO’su, CFO’su ve baş hukuk görevlisi, Musk’ın ilk gününde görevden alındı. Twitter’ın en iyi reklam ve içerik ortaklığı liderleri ya istifa etti ya da kovuldu. Mevcut ve eski çalışanlara göre, çok sayıda “kritik” ekip, işten çıkarmalar ve istifalar nedeniyle tamamen işlemez durumda.

Daha fazla Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: