Twitter yasaklılarına af geliyor!

Elon Musk, askıya alınan hesapların çoğunun siteye geri dönmesine izin verip vermeyeceğini soran yeni bir anket yayınladı.

Twitter genel af
İllüstrasyon: Emrah Kaya

Twitter yasaklıların engelini kaldırıyor

Geçtiğimiz saatlerde, “Twitter, yasayı çiğnememiş veya ileri derecede spam yapmamış olmaları koşuluyla, askıya alınan hesaplar için genel bir af teklif etmeli mi?” şeklinde bir anketle, kullanıcılara oy kullanmaları için 24 saat verdi ve şu ana kadar “evet” geniş bir farkla önde.

Musk daha önce, eski başkan Donald Trump’ın siteye geri dönmesine izin verip vermeyeceğini soran bir anket düzenlemişti ve “evet” yanıtları nispeten dar bir farkla galip gelmişti. Genel af anketi bir kaç saatten kısa bir süre önce yapıldı, bu yüzden nasıl sonuçlanacağını söylemek için çok erken.

Twitter’ın sahipliğini aldıktan kısa bir süre sonra Musk, Twitter’ın platforma kimin geri dönmesine izin verilmesi gerektiğine karar vermek için bir konsey kuracağını söylemişti. Konsey büyük ölçüde rafa kaldırılmış gözüküyor. Görünüşe göre Musk, artık büyük ölçüde kendi görüşüne dayalı olarak, kapsamlı değişiklikler yapmaya istekli.

Musk’ın anketi, bu değişikliğin ne zaman gerçekleşeceğine dair ayrıntılara sahip değil. Platform vizyonuna göre, teorik olarak sitenin kötü kullanıcılarla dolup taşması önemli olmamalı. Daha önce, bu kötü kullanıcılar gerçekten aranmıyorsa, olumsuz ve nefret tweetlerinin temelde görünmez olmasını istediğini söylemişti. Ancak bu, yine de moderatörlerin bu hesapları düzgün bir şekilde bildirmesini gerektirecekti. Twitter’ın güvenlik ekipleri de işten çıkarmalardan oldukça etkilenmiş gözüküyor. Musk, kötüye kullanılabilecek bazı yollar görülmüş olmasına ve şu anda kullanıma sunulmamasına rağmen, Twitter Blue doğrulamasına daha fazla ağırlık vermeyi planlıyor olabilir.

Musk daha önce ifade özgürlüğü politikalarına en azından bazı istisnalar getirmişti. “Genel af”ın nasıl sonuçlanacağını bekleyip göreceğiz.

Daha fazla Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: