Apple Microsoft Copilot’a rakip çıkarıyor!

Yapay Zeka

Apple, Microsoft’un GitHub Copilot’una benzer yapay zeka destekli bir kod tamamlama aracı geliştiriyor. Hatta Copilot’a gösterilen ilgi bu süreci daha da hızlandırmışa benziyor.

apple yapay zeka

Bloomberg’in haberine göre Apple, Xcode için yeni yapay zeka özelliklerinin testlerini hızlandırdı. Bu özellikleri bu yıl üçüncü parti geliştiricilere sunmayı planlıyor. Ayrıca şirket Apple Music’te otomatik playlist, Keynote’ta otomatik slayt ve Spotlight aramasında ChatGPT benzeri özelliklere de yer vermeyi planlıyor.

Diğer teknoloji devlerinin yapay zeka araştırma ve ürünlerini piyasaya sürme konusunda daha öne çıktığı kesin. Apple ise geçtiğimiz birkaç ay içinde yapay zeka modellerini kendi silikon çipleri üzerinde eğitmeyi kolaylaştıran MLX adlı açık kaynaklı bir makine öğrenimi, metinden görüntüye yapay zeka modeli MGIE ve Keyframer adlı bir yapay zeka animatörü yayınlamıştı.

Apple’ın üzerinde çalıştığı programlama aracı, Microsoft’un GitHub Copilot ve Amazon’un CodeWhisperer’ına benzer şekilde kod dizelerini tahmin etmek, tamamlamak ve uygulamaları test etmek için büyük bir dil modeli içeriyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella analistlere, GitHub Copilot’un Kasım 2023 itibariyle 1 milyondan fazla ücretli kullanıcısı olduğunu söylemişti. GitHub, lansmandan bu yana Copilot’a, yazılımcılara gerçek zamanlı olarak rehberlik eden ve olası hataları işaret eden bir sohbet özelliği de dahil olmak üzere bir çok özellik ekledi.

apple CEO'su tim cook

Bu zamana kadar Tim Cook’un yapay zeka hakkındaki açıklamaları meslektaşlarına kıyasla hep daha tutucuydu. Geçtiğimiz günlerde ise Cook, “Oldukça heyecanlı olduğumuz bir takım yeniliklerimiz var. Bunları 2024’ün ilerleyen günlerinde daha net konuşacağız,” şeklinde açıklalamarda bulundu. Bloomberg’in haberine ve Cook’un açıklamalarına göre Apple’ın yeni yapay zeka ürünleri 2024 yılının sonuna doğru hayata geçecek gibi gözüküyor.

Daha fazla Yapay Zeka

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: