ChatGPT ile kod yazdık [1], Yapay Zeka’dan Developer olur mu?

Yapay Zeka

Bugün, balkonunuzda otururken “şöyle bir yazılım olsaydı” diye aklınızdan geçirip, “kim yazacak ki bunu” diye cevapladığınız projelerinize çalışan olarak ChatGPT’yi görevlendirmeye karar verdik. Komplike yazılımlarda günümüz şartlarıyla insan eli şart ancak ChatGPT yazılım konusunda bize ne kadar yardımcı olabilir?

ChatGPT yapay zekasından developer olur mu?

Önce senaryomuzu gözden geçirelim.

  • Yazılım ile ilgili hiçbir şey bilmeyen kullanıcı olarak giriş yapacağım.
  • FTP ile dosya transferi gibi konular bunun dışında olduğu için farklı bir yazı konusu olabilir. Ben gelen kodu yayınlayabilen bir kullanıcı olarak konumlanacağım. Bunun için sadece FTP kullanacağım.
  • Senaryoda Hosting paketim PHP desteklediği için, PHP ile yazılması gerekiyor.
  • Ev giderlerinin hesaplanarak, aylık gider tablosu oluşturan bir yazılıma ihtiyacım var. Veritabanından hiç anlamadığımı varsayarak, veritabanının text olmasını isteyeceğim.
  • Gider kalemlerini ben ayrı ayrı belirteceğim.

Öyleyse ilk prompt ile başlayalım.

Evimin sabit giderlerini hesaplayabileceğim PHP ile yazılmış bir yazılıma ihtiyacım var. Aşağıdaki maddelere uygun bir kod yazar mısın?

Kira, Aidat, Elektrik faturası, Su faturası, doğalgaz faturası ve internet faturasını ayrı ayrı tanımlayabilmem gerekiyor.

Yazılım bana toplam maliyetimi hesaplayarak, bir önce ki aya dönebilmem için text veritabanında toplam maliyetimi kayıt altına almalı.

Aylar arasında maliyet artış oranlarını yüzdesel olarak görebilmeliyim.

Geçmiş aylar için kayıt girebilmeliyim.

Aldığım dönüşü görsel olarak paylaşıyorum.

ChatGPT Kod

 

İlk yanıtta boş bir giderler.txt dosyası oluşturmamı istedi. Devamında ise bir index.php kodu verdi. Tüm adımları görebilmek adına ben bu dosyayı index-1.php olarak kayıt edeceğim.

İlk görüntümüz: https://msbil.net/chatgpt-gider/index-1.php

ChatGPT Kod

İlk görüntüde giderlerimi kayıt altına aldı.

ChatGPT 3

Görünüşe göre değerlere bağlı olarak karşılaştırmamıda yapıyor. Aslında temel olarak istediğim sonuca ulaştım ancak işleri zorlaştırmak istiyorum. Öncelikle ay ve yıl seçimini elimle yazmak istemiyorum, bunu düzeltmesini isteyeceğim.

Promptumun son hali şöyle;

Ay ve yıl girişlerini seçenekli olarak Türkçe yapmak istiyorum. Ayrıca yılda bulunduğumuz yıl 2024’ü varsayılan olarak getirsin.
Evet tam istediğim gibi bir sonuca ulaştım: https://msbil.net/chatgpt-gider/index-2.php
Ancak tabii ki isteklerim bitmeyecek. Bedava çalışan bir bot bulmuşken daha ileriye gitmeliyim. Buraya kadar gelmişken güzel bir tasarım iyi olurdu bence. Deneyelim.

Güzel bir tasarım istiyorum.

Bu sonuç beni çok şaşırttı. Tasarımlı olarak halini şuradan görebilirsiniz: https://msbil.net/chatgpt-gider/index-3.php
Kodun tamamı 212 satır. Biz sadece aklımızdan geçenleri yazdık, o bize kodu yazdı.
Sevgili Developer Botumuz ile ilgili konuşmanın tüm detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz: https://chatgpt.com/share/9649a3c1-3bf2-478c-ba3a-ec2406b953b8

Hatırlatma

Elbette buglar ve bir çok açığı var ancak diyalog’u uzatarak çözebilmeniz mümkün. Bununla birlikte tüm aşamaların görülebilmesi için sadece uygun verilerle test edilmesini öneriyoruz, aksi durumda erişimi kapatmak durumunda kalırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: