GPT-4o detaylı inceleme: Yapay zeka bambaşka bir seviyede!

Yapay Zeka

OpenAI, uzun zamandır beklenen GPT-4o dil modelini tanıttı. Yapay zekayı farklı bir seviyeye çıkaran şirketin yeni dil modeli, bir insandan farksız!

OpenAI, yapay zeka savaşlarında kartları yeniden dağıtmaya kararlı. Dün gerçekleştirdiği etkinlikle birlikte GPT-4o isimli yeni dil modelini görücüye çıkaran şirket herkesin ağzını açık bıraktı. Şirket, yeni dil modeli ile ChatGPT’ye gelecek yenilikleride duyurdu.

Etkinlikte en dikkat çeken ürün ise kuşkusuz GPT-4o oldu. GPT-4o şirketin yeni amiral gemisi dil modeli olma özelliğinin yanı sıra, mevcut dil modellerinden daha yüksek performans ve hız da sunuyor. Yeni modelin adının sonundaki “o” omni yani “çoklu” demek. Bu da yeni yapay zekanın görüntü, ses ve metin işleme özelliklerine bir atıf.

GPT-4o okuyabiliyor, duyabiliyor ve görebiliyor

OpenAI’nin bir önceki gelişmiş dil modeli GPT-4 Turbo, görüntü ve metin arasında işlemler yapabiliyordu. Ancak yeni model bu karışıma sesi / konuşmayı da ekliyor.

Bu yeni dil modeli, mevcut ChatGPT’ye güç verecek. Tüm sürümlerden daha hızlı ve yüksek performans sunduğu belirtilen GPT-4o, metin, ses ve görüntü aracılığıyla mantık yürütebiliyor. Şirket yeni modeli, çok modelli bir yapay zeka olarak tanımlıyor. Bu da görüntüleri ve metinleri algılayıp içerik üretebilmesi demek.

GPT-4o görme ve cevap verme

ChatGPT’de mevcutta metinden sese modeli ile sohbet botunun yanıtlarını yazıya dökebiliyor. Bu yeni model ile birlikte, gerçek bir insan hızında cevap verebilen bir asistan bizleri bekliyor.

ChatGPT’nin sözünü kesebileceksiniz

Örneğin, kullanıcılar GPT-4o destekli ChatGPT’ye soru sorup, cevap aldıkları sırada ChatGPT’nin sözünü kesebilecekler. OpenAI ise bu durumu şu şekilde açıklıyor. ChatGPT yeni model ile gerçek zamanlı cevap vermek özelliğine sahip. Hatta kullanıcının tonlamasını algılayarak farklı duygusal tarzlarda sesler üretebiliyor.” (şarkı söyleme dahil) OpenAI yeni modelin sese yanıt süresinin 232 milisaniye olduğunu açıkladı. Bu da hemen hemen bir insanla konuşma hızına eşit demek. Daha önce sesli modun gecikme süresi 2,8 saniye civarıydı.

Demoda, ChatGPT’nin 1’den 10’a kadar sayması isteniyor. Ardından kullanıcı araya girilerek daha hızlı sayması yönünde istemde bulunuyor. Bir diğer videoda ise ChatGPT’nin görüntü işleme özelliği anlatılıyor. Burada küçük bir köpek kamera aracılığı ile ChatGPT’ye gösteriliyor. ChatGPT ise tıpkı gerçek bir insan gibi gerçek zamanlı duygusal tepkiler veriyor.

GPT-4o sizi görebiliyor

Yeni modelin yerleşik görüntü algılama özelliği de tanıtıldı. ChatGPT telefon kamarası aracılığıyla gösterilen her şeyi işleyebiliyor ve yorumlayabiliyor. Kısaca sizi görebiliyor ve anlık olarak duygularınızı takip edebiliyor! Lansman sırasında ChatGPT’nin bir denklemi çözmesi istendi ve ChatGPT denklemi çözdü. Ardından bir kağıda I ‘kalp işareti’ ChatGPT (seni seviyorum ChatGPT) yazılarak ChatGPT’ye gösterildi. Yeni model bu görsel karşısında gerçek bir insandan farksız şekilde duygusal tepkiler verdi.

İki GPT-4o birbiriyle konuşup anlaşabiliyor

İki farklı ChatGPT birbirini anlayabiliyor, sohbet edebiliyor ve hatta birlikte şarkı bile söyleyebiliyor.

GPT-4o gerçek zamanlı çeviri yapabiliyor

Gerçek bir insan hızında cevap verebilen yeni model, 50 farklı dilde anlık çeviri yapabiliyor.

GPT-4o asistan ile kod yazılabiliyor

ChatGPT için yeni bir masa üstü uygulaması geliyor. Uygulama ile yeni model bir asistan görevi görecek ve yazılımcılara yardımcı olacak.

ChatGPT için yeni ses varyasyonları

ChatGPT kullanıcılarla sohbet ederken, talebe göre farklı duygu ve ruh hallerinde sesini değiştirebiliyor. Örneğin bir şeyi anlatırken sözünü kesip, sesini “robot” sesine benzet diyebiliyorsunuz.

GPT-4o ile dil öğrenmek mümkün

ChatGPT kendisine gösterilen objeleri tanıyabiliyor. Ardından bu objelerin adlarını istenilen dile gerçek zamanlı olarak çevirebiliyor.

GPT-4o ile matematik öğrenmekte mümkün

ChatGPT kendisine gösterilen matematik problemlerini de çözebiliyor.

Başka neler yapabiliyor?

Yeni model yukarıda anlattıklarımızın yanı sıra, toplantılara katılabiliyor, şaka yapabiliyor, sizinle oyun oynayabiliyor, hikaye anlatabiliyor, çocuğunuz için ninni söyleyebiliyor ve hatta doğum gününüzü bile kutluyor. Kısaca sizi görüyor, duyuyor ve anlıyor.

GPT-4o ücretsiz mi?

Yeni model tüm kullanıcılar için ücretsiz olacak. Çıkış tarihi ile ilgili olarak net bir tarih vermeyen şirket, yeni modeli önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcıların kullanımına açacak.

Yapay zekanın geldiği ve geleceği nokta için çığır açıcı yeniliklerle dolu bu yeni dil modelini siz nasıl buldunuz? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Daha fazla Yapay Zeka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: