Yarı otomatik ofsayt sistemi nasıl çalışır?

Yapay Zeka

Son zamanlarda sürekli duyduğumuz yarı otomatik ofsayt sisteminin nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Bugün sizler için bu soruyu cevaplayacağız.

Yarı otomatik ofsayt sistemi yeni bir sistem olmamasına rağmen, son zamanlarda çoğu kişinin odağında. Peki bu sistem nasıl çalışıyor?

yarı otomatik ofsayt sistemi

Yarı otomatik ofsayt sistemi, futbol stadının çatısının altına monte edilen 12 adet, özel kamera ile birlikte oyuncuların ve topun hareketlerini 29 farklı noktadan veri alıp takip etmesini sağlıyor. Bu veri, toplanan 29 noktaya futbolcuların vücutları, uzuvları ve topun pozisyonu bile dahil ediliyor. Saniyede 50 kere hesap yapan sistem, verileri işleyip oyuncuların ve topun yerini kusursuz şekilde hesaplıyor.

IMU Sensörü Nedir?

yarı otomatik ofsayt sistemi

Ülkemizde henüz kullanılmasa da farklı ligler ve turnuvalarda topların içinde IMU sensörü kullanılmaya başladı.

Topun tam ortasına konumlandırılıp, topun nerede olduğunu, neresine vurulduğu ve ne zaman topa vurulduğu gibi verileri saniyede 500 kere iletir. Yapay zeka kameralarda gelen uzuv verilerini ve toptan gelen pozisyon verilerini birleştirip, bir ofsayt pozisyonu yaşandığında otomatik olarak incelemeleri için VAR yekililerine gönderir.

Etiketler: Futbol, futbol yapay zeka, ofsayt, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: