WhatsApp, sesli mesajları metne dönüştürecek

Android

WhatsApp yeni beta güncellemesinde sesli mesajları metne dönüştüren yeni özelliğini duyurdu.

WahtsApp, en son geçtiğimiz Mart ayında Android için WhatsApp beta 2.24.7.8 güncellemesi ile sesli notları yazıya dökme özelliği üzerine çalışıyordu. Popüler mesajlaşma uygulaması, bu yeni özellik sayesinde sesli mesajların metne dönüştürerek, tüm kullanıcılar için erişilebilirliği artırmak istiyor. Beta programına katılan bir çok kullanıcı ise bu yeni özelliği test etmeye başladı. WhatsApp, Google Play Store’da yer alan Android için WhatsApp beta 2.24.15.5 güncellemesiyle, sesli mesajların metne dönüştürüme özelliğini kullanıma sundu.

WhatsApp’ta sesli mesajlar nasıl metne dönüştürülür?

Kullanıcılar gelen ve giden sesli mesajlar için bu özelliği aktifleştirebiliyor. Özelliğin kullanılabilmesi içinse ek bir uygulama paketi indirilmesi şart. Burada kullanıcıların veri gizliliğine de önem veriliyor. Öyle ki bu veri paketi sadece cihaz üzerinde çalışıyor. Yani sesli mesajların transkriptleri cihaz üzerinde oluşturuluyor. Bu sayede başka hiç kimse sesli mesajları dinleyemez ve transkriptleri okuyamaz.

WhatsApp, sesli mesajları metne dönüştürecek

Şu an için İngilizce, İspanyolca, Portekizce (Brezilya), Rusça ve Hintçe dahil olmak üzere 5 dil veri paketi bulunuyor. İlerleyen dönemde Türkçe’nin de dahil olacağı çok daha fazla dil paketinin eklenmesi bekleniyor.

Bu yeni özellik işitme engelliler için de deneyimi dikkate değer bir şekilde artırıyor. Ayrıca sesli mesajları dinlerken arada bazı kelimeleri kaçırma gibi durumların da önüne geçilmesi hedefleniyor. Özellikle gürültülü ortamlardayken gelen sesli mesajların da daha rahat anlaşılacağı aşikar. Bu sayede kullanıcılar sesli mesajları dinlemeye çalışmak yerine yazıya dökülmüş metni okuyabilecekler.

wahtsapp-sesli-mesajlari-metne-donusturecek

Sesli mesajları metne dönüştürme özelliği, bazı beta test kullanıcıları için kullanıma sunuldu. Önümüzdeki haftalarda daha da fazla kişiye sunulması bekleniyor.

Kaynak: https://wabetainfo.com/whatsapp-beta-for-android-2-24-15-5-whats-new/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: