Yapay zeka devri değişiyor! Apple Intelligence duyuruldu!

Apple

Apple WWDC etkinliği ile birlikte yeni yapay zekası olan “Apple Intelligence” duyurdu.

Apple günümüzde olan yapay zeka savaşında var olmak için devrim niteliğinde bir yapay zeka duyurdu “Apple Intelligence”. Şirket Apple Intelligence’ın özelliklerinin iPhone, iPad ve iMac’te kullanılmasını sağlayacak. Bu AI yakın zamanda tüm Apple cihazlarına entegre edilecektir.

Bu yeni yapay zeka kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için tasarlandı. Katılacağınız bir toplantının saati değiştirildiyse yapay zeka sayesinde size bildirim olarak geliyor.

Apple wwdc etkinliği ile birlikte yeni yapay zekası olan Apple Intellegence'ı tanıttı

İşlevi hakkında örnekler verecek olursak bir e-postayı okurken Apple Intelligence sizin için bu e-postayı anlıyor ve size konu hakkında talimatlar, öneriler sağlıyor. Aynı zamanda Mail, Notlar, Safari ve Keynote gibi uygulamalarda metni otomatik yeniden yazma olanağı sağlıyor. Ayrıca bu özellik üçüncü taraf uygulamalarda da kullanılabilir olacak.

Yapay zeka uygulamalarda ki verilerinizi kontrol ederek size kullanımı daha kolay bir deneyim sağlıyor. Aynı zamanda Apple bu yapay zeka ile gizliliğe fazlasıyla önem veriyor. Apple bu özellikler ile kişiye daha güzel ve daha kaliteli bir deneyim sunmak için çabalıyor.

Apple Intelligence hangi çipler de kullanılabiliyor.

Apple intelligence hangi işlemciye sahip cihazlarda kullanılabilecek

Aynı zamanda Apple Intelligence’ı destekleyen işlemciler de açıklandı. Bu işlemciler sırasıyla Apple A17 Pro, M1, M2, M3 ve M4. Bu işlemcilere sahip olmayan cihazlar maalesef ki bu yapay zekadan yararlanamayacak.

Siri

Apple intelligence ile yeni siri

Apple Sirinin işlevselliğini artırmak için Siriyi baştan tasarladı. Ayrıca Siri’nin tasarımı da güzelleşti artık daha iyi bir görünüme sahip. Bunlara örnek verecek olursak Siri kimlik numaranızı ve ehliyet fotoğrafınızı sizin için hızlıca bulabiliyor.

Genmoji ile emoji oluşturma.

Apple yeni Genmoji özelliği sayesinde kullanıcıya emoji oluşturma fırsatı sağlıyor. Bu yapay zeka destekli olan yeni özellik sayesinde artık istediğiniz şekilde emoji oluşturabileceksiniz. İstediğiniz emojiyi oluşturmak için yapmanız gereken tek şey istediğiniz şeyi yazmak.

Apple intelligence ile istediğiniz emojiyi oluşturabileceksiniz.

Emojiler platformlar arası çalışan unicode karakterlerdir. Bu sebepten dolayı Apple’ın sunduğu bu özellikle yapılan emojiler teknik olarak diğerleri gibi çalışmayacaktır. Eğer çalışacak olsaydı Apple dışı herhangi bir cihaz da bu emojiler düzgün olarak görüntülenemezdi. Bu yüzden Apple Genmoji’yi görüntü olarak yapacak.

ChatGPT entegresi

Apple Intelligence ChatGPT entegresi

Apple iOS 18 ile birlikte ChatGPT’yi tüm cihazlarına entegre ediyor. Kullanıcılar isterse OpenAI hesabını cihazında kullanmaya devam edecek. Ve bu sayede ChatGPT modellerine erişecek. Bu ChatGPT entegrasyonu sayesinde Apple Intelligence’ın işlevselliği artacak. Örneğin Siri’nin cevaplayamadığı bir soruyu Siri’ye sorarsanız o bunu ChatGPT’ye devredecek.

Dilerseniz, iOS 18 ile internetsiz mesaj atma özelliği geldi! Adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: