Docker nedir? Dockerfile nedir?

DevOps

Bu yazımızda yaygın olarak kullanılan container teknolojisi ve teknolojinin başlangıcı olan Docker ile Dockerfile konularını anlatacağız.

Docker nedir?

Aynı işletim sistemi üzerinde, birbirinden bağımsız olarak farklı işletim sistemleri ve teknolojileri çalıştırmamıza olanak sağlayan container teknolojisine Docker diyoruz. Docker, aynı bilgisayarlarda belirlediğimiz küçük kaynaklar ile onlarca uygulama/işletim sistemi çalıştırmamıza olanak sağlar. Üstelik, bu kurulumlar sırasında asıl işletim sisteminde herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek yok.

Dockerfile nedir?

Container içerisinde çalışacak tüm uygulamaların, gereksinimlerinin belirlendiği dosya adıdır. Yaygın olarak proje ana dizininde bu isimle yer almakla birlikte, farklı isimlendirmeler ile görebiliriz.

Docker ile neler yapabiliriz?

Örnek olarak bilgisayarımızda, çok küçük kaynaklar kullanan ve küçük boyutlu bir MySQL servisi oluşturabiliriz. (Docker Hub – MySQL) Yaygın bir çok uygulamanın Docker image dosyaları resmi olarak desteklenmektedir. Bu işlemi sadece bir kaç komut ile dakikalar içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz tüm uygulamalara Docker Hub üzerinden erişebilirsiniz.

Farklı bir yazımızda Docker kurulumu ve testlerini gerçekleştiriyor olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: