Chrome ‘un yeni modları ile bellek ve enerji tasarrufu!

Google

Chrome’un yeni Bellek Tasarrufu ve Enerji Tasarrufu modları, bir cihazın gücü azaldığında pili uzatabiliyor ve bellek kullanımını azaltabiliyor.

Google’ın Chrome masaüstü web tarayıcısı, bugünden itibaren kullanıma sunulan iki yeni performans moduna (Bellek Tasarrufu ve Enerji Tasarrufu) sahip. Google’a göre yeni modlar, kullanıcıların Chrome’un bellek kullanımını yüzde 30’a kadar azaltmasına ve bir cihazın gücü azaldığında pil ömrünü uzatmasına olanak tanıyor.

Bellek Tasarrufu modu, şu anda kullanımda olmayan sekmelerden belleği boşaltıyor ve bu da daha sorunsuz bir tarama deneyimi sağlıyor. Ayrıca, önemli web sitelerini maksimum performansta çalışmalarını sağlamak için “Bellek Tasarrufundan” muaf olarak işaretleme imkanı da sunuyor.

chrome yeni performans modlarları
Bellek Tasarrufu modu etkinken yüzde 30’a kadar daha az bellek kullanıyor – Görsel: Google

 

Enerji Tasarrufu modu, Chrome çalıştıran bir cihazın pili yüzde 20’ye düştüğünde animasyonlu veya videolu web sitelerinde arka plan etkinliğini ve görsel efektleri (yumuşak kaydırma gibi) sınırlayarak potansiyel pil ömrünü optimize ediyor. Pil ömrünün potansiyel olarak ne kadar uzatılabileceği net olarak belli değil.

Enerji Tasarrufu modu
Enerji Tasarrufu modu, cihazın pili yüzde 20’ye ulaştığında arka planda çalışan web sitesi efektlerine giden gücü kısıtlayarak, kalan pil süresini uzatıyor. – Görsel: Google

Yeni modların her ikisi de masaüstü için en son Chrome sürümünün (m108) bir parçası olarak bugün kullanıma sunuldu ve önümüzdeki haftalarda dünya çapında kullanıma sunulacak. Bellek Tasarrufu ve Enerji Tasarrufu cihazınıza geldiğinde, bunları Chrome’daki üç noktalı ayarlar menüsünde bulabilirsiniz. Her iki özellik de bağımsız olarak etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Daha fazla Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: