Google Chrome, eski uzantıların bir çoğunu devre dışı bırakıyor!

Google

Google, eski bir uzantı sistemini devre dışı bırakmaya başladı

Geçtiğimiz günlerde bazı Google Chrome kullanıcıları eski sürümlerde yapılmış olan uzantıların çalışmadığını fark etti. Bunun en temel sebebi ise Google’ın geçtiğimiz günlerde Manifest V2 uzantılarını devre dışı bırakması. Bu yüzden uzantıların, yapımcıları tarafından Manifest V3’e geçirilmesi gerekiyor. Eğer yapımcılar uzantılarını yeni sürüme geçirmez ise yakın zamanda tüm haliyle kullanım dışı olacak.

Google, Manifest V2 uzantılarını bu ayın başında devre dışı bırakmaya başladı. Şirket, 2024 yılının sonlarına doğru tam haliyle Manifest V3’e geçilmesini bekliyor. Kısacası sene sonuna doğru artık bu uzantılar çalışmayacak.

Chrome bir çok eski uzantıyı devre dışı bıraktı

Peki Google Chrome bu konu hakkında kullanıcılar bilgilendiriliyor mu?

Google Chrome tarafından kullanıcıları bilgilendirmek için tarayıcı içerisinde bir uyarı mesajı gösteriliyor. Yapılan bu uyarıda uzantının devre dışı bırakıldığını açıklıyor. Bu işin kötü tarafı ise kullanıcılar sevdiği bazı uzantıları Manifest V3’e geçirilene kadar kullanamayacak. Yapılan bu uyarıların sonunda ise Manifest V3’ün kullanımı hızla arttı.

Genel olarak düzenli bakım yapılan uzantıların büyük bir çoğunluğu zaten şuan Manifest V3 sürümünde.

Bilinen bir çok popüler uzantı ise yeni sürüme geçirildi. Bu yenilik ilerleyen süreçte kullanıcıların deneyimini daha da iyileştirecektir.

Daha fazlası için Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: