Rekabet Kurumu Google hakkındaki kararını verdi

Haberler

Rekabet Kurumu, Google hakkında başlattığı yürütmeyi sonuçlandırdı ve herhangi bir ceza vermedi.

Rekabet Kurumu resmi internet sitesi üzerinden, Google hakkında başlatılan soruşturmada sona gelindiğini ve herhangi bir ihlale yer olmadığına karar verildiğini duyurdu. Buna göre Google herhangi bir ceza almadan soruşturma tamamlanmış oldu.

Rekabet Kurumı Google hakkındaki kararını verdi

Geçtiğimiz yıl başlatılan soruşturma internet sitelerinin, Google’ın web ve mobil arama sonuçlarında yer alan “kullanıcılar bunu da sordu“, “çeviri kutucuğu“, “spor kutucuğu“, “videolar” ve “hava durumu kutucuğu” gibi arama özellikleri yüzünden arama sonuçlarında sayfanın altına itilmesi ve trafik kaybına neden olması iddalarını içeriyordu. Kurul bu yöndeki iddaları inceledi ve soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda Rekabet Kurumu, Google’ın genel arama pazarının hakimi olduğu, ancak söz konusu iddalarla birlikte konumunu kötüye kullanmadığı yönünde karar verdi ve herhangi bir idari para cezası uygulamadı.

Başka bir soruşturma daha bulunuyor

Google’ın dikey entegre bir yapıda faaliyet gösterdiği reklam teknolojisi tedarik zincirinde çeşitli davranışlarla kendi ürün/hizmetlerini kayırdığı iddialarına ilişkin de soruşturma sürüyor.

Rekabet Kurumu, şu ana kadar yürüttüğü 4 ayrı soruşturmada Google’a toplam 1.25 milyar TL para cezası verdi.

Kaynak: Rekabet Kurumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: