TikTok Amerika’da kabus yaşıyor!

Haberler

Amerika’nın TikTok ile savaşı devam ediyor: Ya sat ya kapat!

amerika onayladı tiktok kapanacak

Bugün Temsilciler Meclisi sosyal medya platformu TikTok için oylama yaptı. Parlamentoda yapılan oylamada, Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu sosyal medya platformu, Amerikadaki varlıklarını başka bir şirkete satılmadığı sürece ülkeye girmesini yasaklayan yasa tasarısı 58’e karşı 360 oyla kabul edildi.

Tasarıya göre ByteDance‘in TikTok’u satmak için 6 aydan bir yıla kadar süresi var. Tasarıda ayrıca Başkan Biden’ın devirde ilerleme görmesi halinde, satış süresinin 90 gün daha uzatılabileceği belirtiliyor. Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçti. Yasa tasarısı Senato’da yapılacak oylamanın ardından onay için başkana gönderilecek.

Başkan “onaylarım” demişti

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul, “Bu vatandaşlarımızı ve özellikle de çocuklarımızı Çin propagandasından koruyor. TikTok Amerikalıların telefonlarındaki bir casustur” şeklinde açıklamalarda bulundu.

TikTok ise geçtiğimiz hafta konuya ilişkin bir açıklama yapmıştı. Şirket, 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğünü ayaklar altına alacak, 7 milyon işletmeye zarar verecek ve Amerikan ekonomisine yılda 24 milyar dolar katkıda bulunan bir platformu kapatacak bir yasak tasarısını bir kez daha araya sıkıştırmak için önemli dış ve insani yardım kılıfını kullanması talihsiz bir durumdur“ ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Başkan Biden, “eğer senato yasayı onaylarsa, imzalarım” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Amerika ve Çin arasındaki uygulama savaşlarının giderek arttığı aşikar. Geçtiğimiz günlerde Çin hükümeti de Apple’dan, Meta uygulamalarını Çin uygulama mağazasından kaldırmasını istemişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: