AKS ile Kubernetes Kurulum ve Deneyimi

AKS (Azure Kubernetes Service) Azure tarafından Cloud ortamda sağlanan yönetilen Kubernetes servisidir. Cluster kurulumunu Azure Portal üzerinden, Kubernetes Service > Create Kubernetes Cluster seçeneklerini takip ederek bir kaç adımda aktif hale getirebilirsiniz.

AKS kurulumu için standart bilgilerin doldurulduğu ilk ekranda “Preset configuration” seçeneğinde, kullanılacak kaynaklar ile ilgili hazır yapılandırmalara ulaşabilirsiniz. Node kaynakları, Cluster Autoscaling, Azure Monitor gibi alanlar bu yapılandırmalar altından hazır olarak seçilebiliyor. Elbette yapılandırmaları daha sonra manuel olarak değiştirebilmeniz de mümkün. Biz burada DSv2 node özellikleri içeren Standard Preset ile devam edeceğiz.

AKS Preset

Test kurulumu olduğu için formun geri kalan bölümünde 1 node ve Auto scaling seçeneği kapalı olarak ilerliyorum. Node Pools bir önce ki ekranda seçtiğim kaynak ve sayı ile agentpool oluşturacak. Authentication bölümünde de ek yapılandırmaya bu aşamada ihtiyaç duymuyorum. Networking alanında bizim için önemli olan yapılandırmaya geçiyoruz.

Kubenet: Bu seçenek bizim için varsayılan değerler ile bir VNET oluşturacak. Varsayılan değerlerde Service CIDR 10.0.0.0/16, Docker bridge CDR ise 172.17.0.1/16 aralıkları ile yapılandırılacaktır.

Azure CNI: Varsayılan bir VNET’e dahil olmamızı ya da bizim belirleyeceğimiz ayarlara bağı olarak yeni bir VNET oluşturmamızı sağlayacak. Azure CNI aynı zamanda Windows node pool desteklemektedir.

AKS kullanımında olan Network yapılandırmasında daha sonra bir değişiklik yapılamayacağı için bu alanı doğru bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Örneğin, 2 cluster oluşturacak ve peering kullanacaksak, default seçim nedeniyle IP adresi çakışacağından yalnızca bir cluster vnet ile peering kurabiliriz.

Network Policies tarafında, None seçeneği ile devam ediyorum. Güvenlik ve diğer politikalar için Secure Pod traffic with network policy yazısını inceleyebilirsiniz.

Review + Create sekmesinde “Create” seçeneği ile AKS Cluster oluşturma işlemini başlatabiliriz. İşlem, 5-10 dakika aralığında sürecektir.

AKS Servisimiz hazır. Bir sonraki yazımızda, servisimize bağlantı sağlayarak örnek deployment işlemleri yapacağız.  “Go to resource” seçeneği ya da Kubernetes Services seçenekleri ile kurulan cluster’a erişim sağlayabilirsiniz. Not olarak, kurulum aşamasında 1 node seçmenize rağmen, Node Pools altında 3 node göreceksiniz. Bunun nedeni, AKS cluster yapısının minimum 3 node ile kurulmasıdır.

Kurulum ve kullanım ile ilgili sorularınızı/sorunlarınızı, Soru – Cevap bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Detaylı video anlatımı:

Etiketler: AKS Nedir, Azure Kubernetes, Cloud Kubernetes, Kubenet nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: