Azure Purview nedir?

Microsoft Azure

Bugün itibari ile Azure Purview genel kullanıma sunuldu.

Gelin Azure Purview ‘e yakından bakalım. 2025 yılına kadar, yılda üretilen veri hacminin 175 zettabayta ulaşması bekleniyor. Ancak çoğu kuruluş, tüm bu verileri uygun şekilde yönetmeye hazır henüz hazır değil. Bu veri akışını yönetmekten sorumlu bir veri uzmanı olarak, kuruluşumun verileri nereden geldi gibi soruları yanıtlamaya hazır mısınız? Bu verilere farklı departmanlar tarafından erişim ve kullanım uyumlu mu? Ve hangi düzenleyici gereklilikler bu verileri yönetebilir?Veri kaynaklarının sayısı ve türleri de her geçen gün artıyor. Veriler şirket içinde, farklı genel bulutlarda ve çok sayıda hizmet olarak yazılım (SaaS) uygulamasında depolanabiliyor. Tüm bu verileri Excel’de veya başka bir elektronik tabloda manuel olarak izlemek giderek daha zor ve hantal hale geldi. Bu farklı kaynaklardaki tüm veri varlığına ilişkin otomatik ve bütünsel bir anlayışa sahip olmayan kuruluşların, değişen pazar ve düzenleyici koşullara hızla uyum sağlaması giderek daha da zor hale gelecek.

Azure Purview ile verilerinizi nerede olursa olsun yönetin

Kapsamlı bir veri yönetimi hizmetine duyulan ihtiyaç hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı. Tam da bu ihtiyaç doğrultusunda Microsoft, SQL Server ve Oracle gibi şirket içi hizmetlerde veya Amazon Web Services (AWS) S3 gibi farklı bulutlarda barındırılıp barındırılmadığına bakılmaksızın, kuruluşların verilerini tam olarak anlamalarına yardımcı olan birleşik bir veri yönetimi çözümü olan Azure Purview’i geliştirdi. Azure Purview sayesinde, otomatik veri keşfi ve hassas veri sınıflandırması ile veri varlıklarınızın ve ilişkilerinin birleşik bir haritasını kolayca oluşturabilir, hassas verilerin hibrit ortamınızdaki konumu ve hareketi hakkında bilgi edinebilir, veri tüketicilerinin bir veri kataloğu aracılığıyla değerli verileri bulmasını sağlayabilirsiniz.

Azure Purview nedir

Azure Purview, mevcut iş yüklerinize hızlı ve kolay bir şekilde veri yönetişimi özellikleri eklemenize olanak tanıyarak mevcut Microsoft ve Azure yatırımlarınızı daha da genişletir. Analiz için Azure Purview, Azure Synapse Studio içinden Azure Purview varlıklarını arayabilir ve bunlarla etkileşim kurabilmeniz için Azure Synapse Analytics ile derinlemesine tümleştirilmiştir. Azure Purview, ham verilerden iş içgörülerine kadar veri varlıkları arasındaki köken ilişkilerini yakalar. Bu ilişkiler otomatik olarak yakalanır ve Azure Purview’ın SQL Server, Microsoft Power BI, Azure SQL ve daha fazlasıyla anahtar teslimi entegrasyonlarıyla güncel tutulur. Ayrıca Azure Purview’ın otomatik veri sınıflandırması, iş koşulları, resmi kimlikler, adlar, konum verileri ve daha fazlası gibi hassas veri türlerini algılamak için önceden oluşturulmuş 200’den fazla özel sınıflandırıcı kullanır. Ayrıca Azure Purview’in Microsoft Information Protection ile entegrasyonu, Microsoft 365 Uyumluluk Merkezi’nde önceden tanımladığınız duyarlılık etiketlerinin tutarlı bir şekilde uygulanabilmesini sağlar.

Bugün, Azure Purview’ın genel kullanıma sunulduğunu duyuralım. Artık her kuruluş, verilerinin buluttaki değerini en üst düzeye çıkarmak için birleşik bir veri yönetimi çözümü oluşturabilir.

Daha fazla Microsoft Azure

Etiketler: azure, Azure Purview, Birleşik Veri İdaresi Çözümü, data management, microsoft azure, veri yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: