EX90 dünyanın ilk pil pasaportuna sahip aracı olacak!

Otomobil

Volvo EX90 elektrikli otomobiller arasında bir ilk ile geliyor.

Volvo, gecikmelerin ardından EX90 modelini sonunda Amerika’daki fabrikasında üretime geçiriyor. İlk teslimatların ise 2024’ün ikinci yarısında Avrupa ve Kuzey Amerika’da gerçekleşmesi planlanıyor.

volvo ex90 pil pasaportu

Dünyanın ilk pil pasaportlu otomobili

Volvo, EX90 modeli ile bir ilke imza atacak. Dünyada ilk kez bir elektrikli otomobil pil pasaportu ile gelecek. Bu pasaport, pil tipi ve model özelliklerini kayıt altında tutacak. Pasaport’a online olarak erişim sağlanabilecek. Pil pasaportunda performans, dayanıklılık ve pil durumu bilgileri de kayıt altında olacak. Pasaport 15 yıl boyunca pil sağlığını takip ederek güncel bilgiler sağlayacak.

Pasaport, Volvo ve İngiliz Circulor şirketinin ortak çalışması ile 5 yıl sonunda hayata geçti. Avrupa Birliği 2027 yılından itibaren satılan araçlar da pil pasaportu zorunluluğu getirmişti. Ancak Volvo iki yıl erken davranarak bu alanda ilk olma isteğini gerçekleştirdi.

Volvo küresel sürdürülebilirlik başkanı Vanessa Butani konuya ilişkin, “lider ve öncü olmak bizim için gerçek anlamda çok önemli” şeklinde açıklamalarda bulundu. Butani EX90 lansmanı sonrası, pasaportun diğer tüm Volvo elektrikli araçlarına geleceğini de sözlerine ekledi.

Daha fazla Otomobil

Kaynak: ArenaEV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: