SEO için 2 Bakış Açısı: İç SEO ve Dış SEO

SEO

Arama motorlarında üst sıralara çıkma yarışında şüphesiz ki en çok duyduğumuz kelime SEO. Bu yazımızda arama motoru optimizasyonu SEO’nun 2 farklı yönünden bahsedeceğiz; İç SEO ve Dış SEO.

Üst sıraları hedefleyen web projelerinde yapılan optimizasyon çalışmaları temelde yazımızın konusu olan İç ve Dış SEO olarak 2’ye ayrılıyor. Bir bütün olarak düşünülmesi gereken 2 bakış açısı uygulandığında başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

İç SEO Dış SEO

İç SEO Nedir?

İç SEO, bir web sitesinin içeriğinin optimize edilmesi, arama motorlarının sevdiği şekilde geliştirilmesinin genel adıdır. Web sitemizi bir kitap olarak düşünürsek, İç SEO içeriği, sürükleyiciliği, olaylar arasındaki bağlar olarak düşünebiliriz. Bu haliyle anlayabileceğiniz üzere okuyucunun kitabı elinden bırakamaması bize kullanıcı deneyimini işaret ediyor. Ve evet, arama motorları sitemize giriş yapan kullanıcıların, kaliteli içerikler ile vakit geçirmesini seviyor. Bağlantılı olarak daha önce bahsettiğimiz PA değerini yükseltiyor. Elbette bu durumun gerçekleşmesi için öncelikle içeriğimizin kaliteli ve özgün olması gerekiyor.

2’nci adım olarak ürettiğimiz içeriğimizin Meta Tag, URL yapısı gibi bileşenlerini içeriğimize uygun olarak düzenlememiz gerekiyor. WordPress gibi içerik yönetim sistemleri (CMS) kendi yapılandırması ve eklentiler ile bu olanakları sağlarken, özel yazılımlarda kod geliştirmesi ile bu gereksinimi sağlamak gerekiyor.

Bu gereklilikleri sağlayıp ziyaretçimizi sitede karşıladıysak, artık konu burada tutmaya kalıyor ve bu İç SEO’nun 3’üncü kriteri. Yazı aralarında verilen ilgili bağlantılar, kullanıcının ilgisini çekecek ve sayfada kalmasını sağlayacak yönlendirmeler gücümüzü arttırıyor.

Dış SEO Nedir?

İç SEO’dan bahsederken bir kitaba benzeterek içeriğinden bahsetmiştik. Dış SEO’da kitabımızın kapak ve yer aldığı market rafları. İçeriğimiz çok kaliteli ve tüm gereksinimleri yerine getirdik ancak satamadığımız kitabın bize bir getirisi olmayacaktır. Bu nedenle, kitabımızın kaliteli içeriğini, kapak ile süsleyerek raflarda yer almasını sağlayacağız.

Öncelikle bizi referans gösteren siteler çok önemli. Bu konuda sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz. Etkileşim alan içerikler sizi her zaman bir adım ileriye götürecektir. Bununla birlikte, “backlink” veren siteler referans gösterimi olarak değerlendirileceğinden, Arama motorlarının gözünde kıymetli.

Kullanıcılarım yorum gibi katılımları sitenize ekstra özgünlük sağlar. Bu nedenle mümkün olduğu kadar etkileşim almaya çalışın. Yazınızın okunması önemli ancak yazı Sosyal Medya kanalları, WhatsApp gibi kanallardan başka kullanıcılara ulaştırılıyorsa size artı değer sağlayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: