İlham veren dijital panolar: Pinterest

Teknoloji

Pinterest, Aralık 2009’da yayın hayatına başlayan ve görsel paylaşımına odaklanan sosyal medya platformunun hikayesini inceleyeceğiz.

Pinterest, gençliğinde teknoloji firmalarında pekte sevmediği işler yapan Ben Silbermann tarafından kuruldu. İstifalar sonrası durağı Google olan Ben’in kendi açıklamasına göre “hayatını değiştiren iş” Google’da çalıştığı pozisyondu. Daha sonra kurulum sürecine Paul Sciarra ve Evan Sharp dahil oldu. Proje bu birliktelik ile “keşfet, ilham al ve hayata geçir” sloganını benimseyerek yayın hayatına başladı. Ben Silbermann CEO görevini üstlendiği projeden 2022 yılı Haziran ayında ayrıldı. Onun yerine Google ve PayPal’de üst düzey görevler alan Bill Ready getirildi. Ancak Ben, hala projenin yönetim kuruluğu başkanlığını yürütüyor.

Aslında Google’da yaptığı iş diğerlerinden farklı değildi. Bir iş analisti olarak çalışıyordu ancak yeni işi daha fazla veri ile yüzleşme fırsatı sundu. Bu süreçte, insanların görsel paylaşma konusunda ne kadar hevesli olduğunu keşfetti.  Instagram’ın kurulduğu 2010 yılının öncesinde yapılan bu keşif, Ben için milyarder olma kapısını araladı.

Pinterest nedir?

Pinterest, kullanıcıların kendi görsel ve videolarını ekleme, panolar oluşturarak beğendiği görselleri kayıt etmelerine imkan sağlayan sosyal medya platformudur. Pinlenen içerikler panolara kayıt edilerek kategori bazında paylaşıma imkan sağlamaktadır.

Platformun sunduğu bir diğer önemli özellik ise “Lens” teknolojisidir. Lens kullanıcıların telefon kameralarıyla çektikleri bir nesneyi tarayarak benzer görselleri Pinterest’te bulmalarını sağlıyor. Örneğin, beğendiğiniz bir yemeği fotoğraflayarak, benzer yemek önerilerine kolayca ulaşabilirsiniz. Lens teknolojisi Google Lens kullanıcılarına tanıdık gelecektir.

Pinterest nasıl kullanılır?

Pinterest kullanımı için e-posta ve şifre ile bir kullanıcı oluşturmak yeterli. Daha sonra kendi görsellerinizi paylaşabilir ya da paylaşılan görselleri keşfederek panonuza kayıt edebilirsiniz.

İlgi alanlarınıza özel olarak oluşturduğunuz panolara kendi görsellerinizi ya da beğendiğiniz görselleri pinleyebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından oluşturulan diğer panolara erişerek içerikleri ziyaret edebilirsiniz.

Öne çıkan özellik olarak URL’den kaydet seçeneği ile panolarınıza Video ve Web sitesi adreslerini ekleyebiliyorsunuz. Pinterest’e eklenen videoları indirme konusunda bir yazı paylaşmıştık, dilerseniz bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Pinterest’in Kaç Kullanıcısı var?

2024 yılı rakamlarına göre projenin yaklaşık 465 milyon kullanıcısı var. Kullanıcıların büyük bölümü ABD (Amerika Birleşik Devletleri) dışından. Kanada, Birleşik Krallık, Brezilya ve Almanya ABD dışı kullanıcılarda büyük orana sahip.

Hemen başlamak için: Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: